Photos

Photographer's NoteI wish I had noted the title for this work of Heinz Mack. Sakıp Sabancı Museum’s website says the following about the artist’s works:

“Regarding light as an infinite source of life and pursuing it with unshaken determination has been both a personal approach and an influential artistic strategy for the pioneering artist of German modernism, Heinz Mack. After spending the years of his youth amidst the cold desolation left by the Second World War in Germany, Mack shaped his art around light, which throughout history and geographies has been the harbinger of a new day and opportunities yet unexplored. Like an avid explorer, Mack has tirelessly sought light and all the colours it reflects, through works covering a broad spectrum that encompasses paintings, sculptures, installations and reliefs.“


... ve Renk

Keşke Heinz Mack’ın bu eserinin adına dikkat etseydim. Sakıp Sabancı Müzesi'nin web sitesi sanatçının eserleri hakkında şunları söylüyor:

“Alman modernizminin öncü sanatçısı Heinz Mack için ışığı sonsuz bir yaşam kaynağı olarak kabul ederek sarsılmaz bir kararlılıkla izini sürmek hem kişisel bir tutum, hem de etkin bir sanatsal strateji niteliği taşır. Gençlik yılları II. Dünya Savaşı’nın geride bıraktığı soğuk yıkıntıların arasında, Almanya’da geçen Mack, sanatsal üretimini tarih boyunca her coğrafyada yeni bir günün ve keşfedilmemiş imkânların habercisi olan ışık etrafında şekillendirir. Mack, ışık ve yansıttığı tüm renkleri resim, heykel, enstalasyon ve rölyefleri de kapsayan geniş üretim yelpazesinde bir kaşif tutumuyla, yorulmadan takip eder.“


Exif Data
Camera / Image Information
Make: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D7000
Lens: Tokina SD 11-16 f2.8 (IF) DS
Software: Adobe Photoshop Elements 12.0 Macintosh
File Size: 896 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/6
F-Stop: f/2.8
ISO Speed Ratings: 1600
Focal length: 11 mm (in 35 mm: 16 mm)
Date Taken: 2016-05-26 12:20
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

pajaran, danos, jhm, COSTANTINO, ourania has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1229
Points: 28
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8240 W: 305 N: 17941] (68593)
View More Pictures
explore TREKEARTH