Photos

Photographer's Note


Istanbul Trip, Day 6, Scene 7

This is Halas which I had ridden many times in my youth when she served as a ferry boat along the Bosphorus. She was built in Scotland in 1914. Initially purchased in March of 1914 by the Ottoman Government, she was requisitioned by the British government for the war effort. She saw service beginning in 1915 as H.M.S. Waterwitch, acting as a troop ferry first at Lemnos and then in the Dardanelles. For five years from war's end she served the Occupation Authority in Istanbul before being handed over to the Government of the newly established Republic of Turkey. Her name was officially changed to Halas, meaning deliverance. For the next sixty-two years Halas was employed as a passenger ferry on the Bosphorus. Purchased in 1985 by her present owners, she was totally refurbished over a period of four years and outfitted for entertainment and holiday charter employment.

In this photo from MarineTraffic, she is seen in Thessalonica in 1916. In this other photo by Karsten Petersen, she is nearing the end of her life as a passenger ferry.İstanbul Seyahati, Gün 6, Sahne 7

Bu, Boğaz'da bir şehir hatları vapuru olarak hizmet ederken gençliğimde defalarca binmiş olduğum Halas’tır. 1914 yılında İskoçya'da inşa edilmiştir. Başlangıçta Osmanlı Hükümeti tarafından 1914 yılının Mart ayında satın alınmış, savaş çabası için İngiliz hükümeti tarafından kamulaştırılmıştır. H.M.S. Waterwitch (Sucadısı) olarak 1915 yılında önce Limni de ve daha sonra Çanakkale'de bir askeri feribot olarak hizmet görmüştür. Savaşın sonunda beş yıl Türkiye'de yeni kurulan Cumhuriyet Hükümetine teslim edilmeden önce İstanbul'da İşgal Otoritesi için görev yaptı. Devirle birlikte adı kurtuluş anlamına Halas olarak değiştirildi. Sonraki altmış iki yıldır Halas Boğaz'da bir yolcu feribot olarak istihdam edildi. Şimdiki sahipleri tarafından 1985 yılında satın alınmış, dört yıllık bir süre içinde tamamen yenilenmiş ve eğlence ve tatil charter istihdamı için donatılmıştır.

MarineTraffic’ten bu fotoğrafta, 1916 yılında Selanik’te görülüyor. Karsten Petersen tarafından bu öbür fotoğrafta bir yolcu feribot olarak hayatının sonuna yaklaşıyor.

ikeharel, cornejo, pierrefonds, arnie, nikkitta, jmdias has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 2287
Points: 22
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7676 W: 302 N: 16535] (62547)
View More Pictures
explore TREKEARTH