Photos

Photographer's Note

Yellow Pavilion
Istanbul Trip, Day 6, Scene 4

The owner of the historic estate where Emirgan Park is located changed several times. By the end of the 1860s, it was owned by Khedive Ismail Pasha (reigned 1863-1879), Ottoman governor of Egypt and Sudan. The area was used as the backyard of a large wooden yalı (a mansion built right on the water) that he built on the shore of the Bosphorus. Further, he built within the park area three wooden pavilions between 1871-1878 as hunting lodges and guest houses. One of these large wooden mansions in the form of chalets is the Yellow Pavilion (Turkish: Sarı Köşk). It is situated in the center of the park and overlooks the Bosphorus. It is a two-storey mansion with one balcony, one terrace and a basement, constructed on an area of 400 m² (4,300 sq ft). It consists of four rooms, one hall and a kitchen in the lower floor and three rooms and one salon in the upper floor. Its layout reflects the architecture of the traditional Ottoman house with a salon encircled by many living rooms. The ornaments on the ceilings and the walls were the work of the court architect Sarkis Balyan. The ceilings are enriched with oil painted flower figures and the facades with outstanding carvings. The high doors and windows, as well as the opulent interior decorations in bright colors reflect the glory of that era. The pond depicted in Bridge over Quiet Waters is situated to the northeast, downhill from the mansion.

This is the entrance to the second floor of the pavilion. Since it is built on a slope, the first floor appears to be underground from this vantage point. I wish I still had that B&W photo I took of this building in the 1970s with my REVUE mat 12.İstanbul Seyahati, Gün 6, Sahne 4

Emirgan Parkı’nın bulunduğu tarihi gayrimenkulün sahibi birkaç kez değişti. 1860'ların sonuna gelindiğinde, Mısır ve Sudan'ın Osmanlı valisi Hıdiv İsmail Paşa (1863-1879 hüküm etmiş) sahibiydi. Alan onun Boğaz kıyısında inşa ettiği büyük bir ahşap yalının arka bahçesi olarak kullanılmıştır. Ayrıca, o avcılık kulübesi ve konuk evi olmak üzere 1871-1878 arasındaki park alanı içinde üç ahşap pavyon inşa etti. Dağ evleri şeklinde bu büyük ahşap konaklardan biri Sarı Pavyon’dur (Türkçe : Sarı Köşk). Bu parkın merkezinde yer alır ve Boğaz'a bakmaktadır. 400 m² (4.300 ayak kare) bir alan üzerine inşa edilmiş bir balkonu, bir terası ve bodrumu ile iki katlı bir konaktır. Alt katta dört oda, bir salon ve bir mutfak ve üst katta üç oda ve bir salondan oluşur. Düzeni çok oturma odalarıyla çevrili bir salon ile geleneksel Osmanlı evinin mimarisini yansıtmaktadır. Tavanlardaki ve duvarlardaki süslemeler saray mimarı Sarkis Balyan eseriydi. Tavanlar yağlı boya çiçek figürleri ve cepheler olağanüstü oymalar ile zenginleştirilmiştir. Yüksek kapı ve pencereler ile parlak renklerde zengin iç dekorasyonu o dönemin ihtişamını yansıtmaktadır. Sakin Sular üstünden Köprü’de tasvir edilen gölet, yokuş aşağı konağın kuzeydoğusunda yer almaktadır.

Bu köşkün ikinci katına giriştir. Bir yamaçta inşa edildiğinden birinci katı bu noktadan yeraltında gibi görünüyor. Keşke hala bu binanın benim REVUE mat 12 ile 1970'lerde aldığın S&B fotoğrafım olsaydı.

kato, ikeharel, pierrefonds, arnie, rychem, omid266 has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1238
Points: 22
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4578 W: 185 N: 9663] (35937)
View More Pictures
explore TREKEARTH