Photos

Photographer's Note

Tulip Time in Istanbul
Istanbul Trip, Day 6, Scene 1

The weather on my sixth day in Istanbul promised to be better. It was not raining and the sun even tried to come out. However, the enfolding events that had started the night before caused us to stay close to home.

This is the lower entrance to Emirgan Park, which was built in 2012. The sign reads, "Tulip time in Istanbul." Emirgan Park is closely associated with the tulip, the traditional flower, which gave its name to an era (1718-1730) of the Ottoman Empire. A special garden was established in Emirgan Park in the 1960s to revive the city's tradition of tulip cultivation. Since 2005, an annual international tulip festival is organized here every April making the park attractive and very colorful with these flowers.İstanbul Seyahati, Gün 6, Sahne 1

İstanbul'da benim altıncı günümde hava daha iyi olmaya söz verdi. Yağmur yoktu ve güneş bile çıkmaya çalıştı. Ancak, önce gece başlamış gelişen olaylar bizim eve yakın kalmamıza neden oldu.

Bu 2012 yılında inşa edilmiş Emirgan Parkı alt girişidir. Işarette "İstanbul'da Lale zamanı" demektedir. Emirgan Parkı, Osmanlı İmparatorluğu'nun bir dönemine (1718-1730) adını veren lale, geleneksel çiçek, ile yakından ilişkilidir. Özel bir bahçe kentin lale ekimi geleneğini canlandırmak için 1960 yılında Emirgan Parkı’nda kurulmuştur. 2005 yılından bu yana, bir yıllık uluslararası lale festivali parkı çekici ve bu çiçekleri çok renkli yaparak her Nisan burada düzenlenmektedir.

arnie, kato has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 912
Points: 14
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4730 W: 198 N: 10002] (37193)
View More Pictures
explore TREKEARTH