Photos

Photographer's Note

Istanbul Trip, Day 2, Scene 3

Here is what SSM's website says about their current exhibit: Sabancı University’s Sakıp Sabancı Museum is hosting the “Distant Neighbour Close Memories: 600th Anniversary of Turkish - Polish Relations” exhibition on 7 March – 15 June 2014 to commemorate the 600th anniversary of relations between Turkey and Poland.

The exhibition is opening under the patronage of the presidents of Turkey and Poland, supported by the ministries of foreign affairs and culture in both countries, with exhibits loaned from the collections of museums, archives, libraries, monasteries and churches in Poland, together with objects from Topkapı Palace Museum, the Museum of Turkish and Islamic Art and Sadberk Hanım Museum in Turkey, making a total of 348 exhibits.

The exhibition has been organized with the financial and institutional support of Sakıp Sabancı Museum and its esteemed sponsors and the Minister of Culture and National Heritage of the Republic of Poland. It is accompanied by a wide range of cultural and art events.

The “Distant Neighbour Close Memories: 600th Anniversary of Turkish - Polish Relations” exhibition covers a period beginning in the first half of the 15th century and continuing with trade, peace and war up to the late 17th century, when the Second Siege of Vienna became a turning point not just in relations between Ottoman Turkey and Poland, but in the history of Europe.


The display in this photo shows silk ritual robes that were manufactured in Bursa and exported to Poland.


Uzak Komşu Yakın Anılar - I
İstanbul Seyahati, Gün 2, Sahne 3

İşte SSM sitesi şimdiki sergileri hakkında şöyle diyor: Sabancı Üniversitesi’nin Sakıp Sabancı Müzesi, Türkiye ile Polonya arasındaki ilişkilerin 600. yılı kapsamında, 7 Mart – 15 Haziran 2014 tarihleri arasında “Uzak Komşu Yakın Anılar: Türkiye - Polonya İlişkilerinin 600 Yılı” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor.

Türkiye ve Polonya Cumhuriyetleri Cumhurbaşkanlarının himayesinde açılan, Dışişleri ve Kültür Bakanlıkları tarafından desteklenen sergide; Polonya’nın müze, arşiv, kütüphane, manastır ve kilise koleksiyonlarından eserler yer alıyor. Sergide, Türkiye’den Topkapı Sarayı Müzesi, Türk İslam Eserleri Müzesi ve Sadberk Hanım Müzesi ve Sakıp Sabancı Müzesi koleksiyonlarından seçilenlerle birlikte 348 eser sergileniyor.

Kültür ve sanat alanlarında pek çok yan etkinliği de kapsayan sergi, Sakıp Sabancı Müzesi ve değerli destekçileri ile Polonya Cumhuriyeti Kültür ve Milli Miras Bakanı'nın ortak mali ve kurumsal desteği ile gerçekleştiriliyor.

“Uzak Komşu Yakın Anılar: Türkiye - Polonya İlişkilerinin 600 Yılı” sergisi, 15. yüzyılın ilk yarısında başlayarak birbirini izleyen ticaret, barış ve savaşlar ile 17. yüzyılın sonunda sadece Osmanlı ve Polonya’da değil Avrupa tarihinde de dönüm noktası olan II. Viyana Kuşatması’na kadar geçen süreci içeriyor.


Bu fotoğraftaki vitrin Bursa'da üretilen ve Polonya'ya ihraç edilen ipek ritüel elbiseleri gösteriyor.

jcpix, ikeharel, Subhogen, danos, kato, kato, ourania, aliabazari has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 976
Points: 28
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4488 W: 177 N: 9473] (35269)
View More Pictures
explore TREKEARTH