Photos

Photographer's Note

St. Anthony of Padua
Istanbul Trip, Day 3, Scene 12

A few blocks from Saint Mary Draperis toward Taksim is the Church of St. Anthony of Padua. According to Wikipedia, it constitutes the largest parish of the Roman Catholic Church in Istanbul. The original St. Anthony of Padua Church was built in 1725 by the local Italian community of Istanbul, but was later demolished and replaced with the current building which was constructed on the same location. The current St. Anthony of Padua, along with its adjacent buildings (known as the St. Antoine Apartments) on İstiklal Avenue, was built between 1906 and 1912 in the Venetian Neo-Gothic style, and was likewise edificed by the local Italian community of the city, mostly of Genoese and Venetian descent, who amounted to 40,000 people at the turn of the 20th century. The building was designed by the Istanbulite Levantine architect Giulio Mongeri, who also designed many other important buildings in Istanbul and Ankara.

The church is considered a minor basilica and is run by Italian priests. Saturday Mass is in Italian and begins at 19:00, Sunday Mass is 9:30 in Polish, 10:00 in English and 17:00 in Turkish, and Tuesday Mass is in Turkish and begins at 11:00. Weekday Masses are in English at 8:00.

Pope John XXIII preached in this church for 10 years, when he was the Vatican's ambassador to Turkey before being elected as pope. He is known in Turkey with the nickname "The Turkish Pope" because of his fluent Turkish and his often expressed love for Turkey and the city of Istanbul.


Padualı Aziz Antoine
İstanbul Seyahati, Gün 3, Sahne 12

Aziz Mary Draperis’ten Taksim'e doğru birkaç blok sonra Padualı Aziz Antoine Kilisesi vardır. Vikipedi’ye göre, İstanbul'da Roma Katolik Kilisesi'nin en büyük cemaatini oluşturmaktadır. Orijinal Padualı Az. Antoine Kilisesi İstanbul'un yerel İtalyan topluluğu tarafından 1725 yılında inşa edilmiş ancak daha sonra yıkılıp aynı yerde inşa edilen mevcut bina ile değiştirilmiştir. İstiklal Caddesi üzerinde komşu binaları (Az. Antoine Apartmanları olarak da bilinir) ile birlikte şimdiki Padualı Az. Antoine, Venedik Neo - Gotik tarzında 1906 ve 1912 yılları arasında inşa edilmiş ve 20. yüzyılın başında 40.000 kişiye ulaşan şehrin yerel çoğunlukla Ceneviz ve Venedik kökenli İtalyan topluluğu tarafından aynı şekilde yapılandırılmıştır. Bina aynı zamanda İstanbul ve Ankara'da pek çok diğer önemli binalar tasarlayan İstanbullu Levanten mimar Giulio Mongeri tarafından tasarlanmıştır.

Kilise küçük bir bazilika olarak kabul edilir ve İtalyan rahipler tarafından yönetilir. Cumartesi ayini İtalyancadır ve saat 19:00'da başlar, Pazar ayini Lehçe 09:30’da, İngilizce ve Türkçe 10:00 ve 17:00’de ve Salı ayini Türkçedir ve 11:00' de başlar. Haftaiçi ayinleri 08:00’de İngilizcedir.

Papa John XXIII, Papa olarak seçilmeden önce Türkiye'ye Vatikan büyükelçisi iken, 10 yıl bu kilisede vaaz vermiştir. Akıcı Türkçesi ve sık sık dile getirdiği İstanbul şehrine ve Türkiye'ye sevgisinden dolayı Türkiye'de "Türk Papa" adı ile bilinmektedir.

ChrisJ, jhm, kato, jcpix, mirosu, fritzi007 has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1224
Points: 22
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4703 W: 198 N: 9948] (37003)
View More Pictures
explore TREKEARTH