Photos

Photographer's Note

Istanbul Trip, Day 3, Scene 10

Our climb up from Karaköy brought us to Galata Tower. Since there are other very nice photos of this tower on TE, I am content to upload a photo from the square where it is located. In the upper left corner, you can catch a glimpse of the base of the tower. It was a few weeks before local elections and the square is full of banners from competing candidates. This is also where I gave up on drying the filter on the lens. It was drizzling that day and it did not matter that the lens had a hood, it got wet no matter which direction I pointed it. The little piece of glasses wiper I had with me was soaked by this time, it was just smearing water on the filter.

For those interested, Wikipedia has a short article on Galata Tower that will open in a different window by following this link.


Kulenin Gölgesinde
İstanbul Seyahati, Gün 3, Sahne 10

Karaköy'den tırmanışımız bizi Galata Kulesi’ne getirdi. TE’de bu kulenin başka çok güzel fotoğrafları olduğu için ben bulunduğu meydandan bir fotoğraf yüklemekten memnunum. Sol üst köşede, kulenin tabanının bir belirtisini yakalayabilirsiniz. Yerel seçimlerden bir kaç hafta önce idi ve meydan rakip adayların afişleriyle dolu. Burası aynı zamanda benim merceğimin üzerindeki filtreyi kurutmakdan vazgeçtiğim yerdir. O gün ince ince yağıyordu ve objektifin koruyucusu olmasının bir önemi yoktu, hangi yöne doğrultsam da ıslanıyordu. Yanımdaki küçük gözlük sileceği parçası artık sırılsıklamdı, sadece filtreye su sürüyordu.

İlgilenenler için, Wikipedia’da Galata Kulesi hakkında bu bağlantıyı izleyerek farklı bir pencerede açılacak kısa bir makale var.

pajaran, fritzi007, pierrefonds, ChrisJ has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 935
Points: 22
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4585 W: 185 N: 9675] (35969)
View More Pictures
explore TREKEARTH