Photos

Photographer's Note

Cam Ocağı uluslararası bir cam ve güzel sanatlar merkezi. İstanbul Beykoz'a bağlı Öğümce köyünde, cam eğitiminin verildiği ve aynı zamanda birbirinden güzel cam objelerin üretildiği bir kurum. Sadece krizin ve ekonomik problemlerin konuşulduğu bir ortamda, tüm şeffaflığı ve işiltısıyla yükselen ilginç bir girişimcilik örneği. Kültür sanata ve eğitime duyarlı kuruluşlar tarafından kucaklanmayı bekleyen ve Türkiye adına gurur duyulacak bir kurum. Belki de sunduğu tüm imkanlarla, alternetif bir tatil mekanı.


The Glass Furnace is an international center of glass and fine arts. Öğümce connected to Istanbul in the village of Beykoz, glass, and are taught at an institution that also produced beautiful glass objects. Spoken only in an environment of crisis and economic problems, rising all the glitter of transparency and an interesting example of entrepreneurship. Sensitive to the cultural arts and education organizations on behalf of Turkey to be proud of and held by an institution pending. Perhaps all the facilities offered, an alternative holiday venue.


for information www.camocagi.org

Suppiluliuma has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 3322
Points: 12
Discussions
Additional Photos by Rabia Iffet (amazon) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 1338 W: 57 N: 1882] (12112)
View More Pictures
explore TREKEARTH