Photos

Photographer's Note


Istanbul Trip, Day 8, Scene 11

Chris and I walked as far as Bebek that day. At Bebek Park, we saw this boat docked close to shore. They were making tea in the boat and selling it to people sitting on the park benches. I had never seen a tea-boat before! The title of this photo comes from the way tea sellers peddle their product: They call it "Rabbit Blood" to describe the deep red color tea is supposed to have.

Soon after this, Chris and I parted ways. He took a cab to the nearest metro station and I to my sister's house. We had had a good, productive afternoon walking quite a distance along the Bosphorus. And thus will I end my last full day in Istanbul.


Tavşan Kanı
İstanbul Seyahati, Gün 8, Sahne 11

Chris ve ben o gün Bebek'e kadar yürüdük. Bebek Park'ta, bu kıyıya yakın demirli tekneyi gördüm. Onlar teknede çay yapıp banklarda oturanlara satıyorlardı. Ben daha önce hiç bir çay teknesi görmemiştim! Bu fotoğrafın başlığı çay satıcıların ürünlerini ilan etme şeklinden geliyor: onlar çayın olması gereken koyu kırmızı rengi tanımlamak için "Tavşan Kanı" derler.

Kısa süre sonra, Chris ve benim yollarımız ayrıldı. O en yakın metro istasyonuna, ben ablamın evine birer taksiye bindik. Boğaz'da oldukça mesafeli bir yürüyüşle iyi, verimli bir öğleden sonra geçirmiştik. Ve Istanbul'da son tam günümü böylece sona erdireceğim.

COSTANTINO, pajaran, papagolf21, arnie, jhm, ikeharel, ourania, jcpix, kato has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1006
Points: 28
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4485 W: 177 N: 9463] (35229)
View More Pictures
explore TREKEARTH