Photos

Photographer's Note

Arkeoloji müzesi ziyaretinizde, karşısındaki Çinili Köşkü gezmeden dönmeyin.Gerek köşkün kendisi gerekse içinde sergilenen eserlerle tam bir görsel şölen yaşıyorsunuz

Çinili mihrap,renkli sırla boyama tekniği ile yapılmış olup son derece gösterişlidir. Karaman Beyi II.İbrahim Bey tarafından 1432 yılında yapılmış olup, Karaman İmaret Camiindeki yerinden,1907 yılında yerinden sökülerek İstanbul Arkeoloji Müzelerinin yönetimindeki Çinili Köşk’e götürülmüştür. Bu çinili mihrap, mozaik tekniğinde yapılmış stalaktitli mihrabın çevresi Besmele ve Ayet-el Kürsi ile çepeçevre kuşatılmıştır,caminin, geometrik ,bitkisel motiflerle süslü,ortasında aslan ve insan figürü bulunan iki kanatlı ahşap kapısı da,İst.Türk İslam Eserleri müzesinde sergilenmektedir

Çinili Köşk Müzesi
1472 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. 1875-1891 yılları arasında İmparatorluk Müzesi olarak kullanılmış, 1953 yılında Türk ve İslam eserleri sergilenmeye başlanmış, 1981 yılında İstanbul Arkeoloji Müzeleri'ne dahil olmuştur.
Çinili Kösk, Selçuk Çini sanatını Osmanlılarda devamını gösterir. Aynı zamanda mimaride Türk sanatını bir atılımıdır. Iki asır sonra yapılacak saheserlerin müjdecisidir.

Köskün özelligi ve güzelligi çinilerindedir. Binanin içi boydan boya beyaz, kahverengi, lacivert, firuze çinilerle süslenmistir. Firuze çiniler alti köseli, bunlarin arasina serpiştirilen lacivert çiniler ise üçgen seklindedir. Bugün de sanatseverlerin hayranlikla seyrettigi çinilerin güzelligi yüzünden adina Çinili Kösk denmistir.

PS;11-9 2008--Bu güzelim mihrabın aslında yerinin Karamandaki İmaret camii olduğunu,gerçeğini öğrendiğim dünden beri düşünür oldum.Nasılki Bergama müzesinin Berlinde sergileniyor olması kanımıza dokunuyorsa yaptıran Karaman Beyi II.İbrahiminde kemikleri sızlıyordur mutlaka.Selimiye camisininden de parçalar sökülüp getirilebilir demekki,ne farkı var!!
Bu düşüncemi ve arkadaşların değerli yorumlarına verdiğim cevabı herkesle paylaşmak istedim.

WS ta diğer çini örnekleri görebilirsiniz

Photo Information
  • Copyright: Setenay Suzer (setenay) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 917 W: 28 N: 1271] (7706)
  • Genre: Places
  • Medium: Color
  • Date Taken: 2008-09-07
  • Categories: Artwork
  • Exposure: f/3.5, 1/15 seconds
  • More Photo Info: view
  • Photo Version: Original Version, Workshop
  • Date Submitted: 2008-09-10 8:00
Viewed: 8562
Points: 44
Discussions
Additional Photos by Setenay Suzer (setenay) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 917 W: 28 N: 1271] (7706)
View More Pictures
explore TREKEARTH