Photos

Photographer's Note

TE te geçirdiğim-fotoğraf denen sihirli araç ve paylaşımlarla- yaşamımın 2.5 yılını rengarenk boyamamın mutluluğunu ve keyfini yaşatan dostlarımın başında yer alan sevgili Tülay Gülümser için;
Sevgili Tülay,son bir yıllık sürede tanıdım seni, bundan sonraki yaşamlarımızın bütün güzel olaylarını mutluluklarını paylaşmak istediğim çok özel arkadaşım oldun,seni tanımış olmak benim TE kazanımlarının en değerli zenginliklerinden biri.İyiki TE.e rastladım ve iyiki bu güzel okula sende katıldın ve bir şekilde yollarımız iyiki kesişti.Senin zaten çok değerli bir ablan var.Benide ikinci ablan sayarsan çok mutlu olurum.O nun,senin vasıtanla ODTÜ.yayınları içinde yer alan ve okumaktan büyük keyif aldığım kitabını kazandırdığın için ayrıca sonsuz teşekkürler ediyorum.Okuduğum en güzel gezi anıları ve rehber kitabı idi.
Yaşamını istediğin ve hayal ettiğin biçimde, sevgili eşin ve biricik oğlunla sağlık ve mutlulularla dolu geçirmeni yürekten diliyorum.
Senin için enson gittiğim, İstanbululun en güzel hafta sonunun geçirileceği beldesi kabul edilen Ağva da, Göksu deresindeki motorla gezinti sırasında çektiğim bu kareyi seçtim.WS takiler bence daha özel, güzel ve sürprizli,beğeneceğini umuyorum.
Sevgiyle mutlulukla güzelliklerle kal.
-------------------------------------------------- Agva… Near Istanbul, a world paradise in which nature shows all its talents… Agva is a natural miracle that leans against a very green forest, faces a very blue sea, and is between two rivers.
Agva is a rich district in terms of hotels. In addition, hotels and motels of Agva attract attention with their peculiar architecture. If you are looking for a hotel in Agva, you can find most of them near Göksu River. In addition to those near Göksu River, there are facilities in the center of Agva and near Agva Seaside.
-------------------------------------------------------
AĞVA
Ağva'nın tarihte bilinen ilk konukları Hititler olmuş. Daha sonra Frigler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar bu büyülü güzelliklerden nasiplerini almışlar. Tarihi M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzanan Ağva'da, Hititler'e ve Frigler'e ait kalıntıları, ayrıca Roma ve Bizans döneminden kalan kilise kalıntılarını, mezar taşlarını görmek mümkün.
Masmavi Denizi ve Altın Sarısı Kumsalları Tertemiz
Sırtını yemyeşil ormanlara dayayan Ağva'nın cephesi Karadeniz'e dönük. Kıyıya çok yakın yerleşim alanı olmaması, Ağva sahillerinde görüntü ve deniz kirliliği gibi bir sorunu ortadan kaldırıyor. Bu sayede geniş kumsalları ve berrak denizi runuzu da okşayan bir yapıya bürünüyor.
Nazlı Göksu
Şehrin batısından nazlı nazlı kıvrılarak Karadeniz'e dökülen Göksu'nun kıyıları yemyeşil bitki örtüsü ve kimi bölümlerininde geçit vermeyen sazlıklarla kaplı. Karadeniz'e dökülen ağzı geniş bir kumsala açılıyor. Sahilinin her iki tarafında konaklama ve günübirlik tesisler bulunan derenin güzelliği görülmeye değer.
Yeşilçay;
Ağva'nın doğusunda kalan Yeşilçay; adını her iki sahilindeki bitki örtüsünün suya yansıyan görüntüsünden alıyor. Mendirekleri ve rıhtımı sayesinde burası küçük tekneleri için doğal bir liman işlevi görüyor. Mendirekle ilçe merkezi arasında uzanan rıhtımda her zevke uyan kafe ve restoranlar sıralanıyor. Ağva'yı dolaşırken mola vermek isterseniz bunlardan birine girerek yorgunluğunuzu giderebilirsiniz
Rıhtımın bittiği yerde balıkçı teknelerinin bağlı olduğu ahşap iskelleler başlıyor. Çoğu derme çatma olan bu iskelelerin bazılarında, minik birer balkon çıkıntıları var. Balıkçılar burada ağlarını onarırken bir taraftan da bu inanılmaz keyifli manzaranın tadını çıkarıyorlar. Yeşil renk o kadar yoğunk ki, sahil boyunca yürüdüğünüzde sadece iskeleleri değil tekneleri bile zor görüyorsunuz

dokadak, TGULUMSER, amazon, marine-coeur, nes7, saylan-cb has marked this note useful

Photo Information
  • Copyright: Setenay Suzer (setenay) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 917 W: 28 N: 1271] (7706)
  • Genre: Places
  • Medium: Color
  • Date Taken: 2008-11-09
  • Categories: Nature
  • Exposure: f/5.6, 1/250 seconds
  • More Photo Info: view
  • Photo Version: Original Version, Workshop
  • Date Submitted: 2008-11-17 2:26
  • Favorites: 1 [view]
Viewed: 5220
Points: 28
Discussions
Additional Photos by Setenay Suzer (setenay) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 917 W: 28 N: 1271] (7706)
View More Pictures
explore TREKEARTH