Photos

Photographer's Note

Güneydoğu resimleime bu hafta ara verip beklemekte olan Edirne karelerimi paylaşmak istedim.
Selimiyenin TE.te görülmeyen farklı bölümün resimlerini(WS ta diğer 2 kare ile birlikte) beğeneceğinizi umuyorum

Edirnede ilk gün çevrede otobüsle gidilecek mekanlar köprüler görüldü.Camilerin görülmesi pazar gününe kalmıştı.Selimiyenin gece görüntülerini merak ettiğimden , Akşam müzikli bir yerde yemek yerine Selimiyede geçirme kararımın ne kadar isabetli olduğunu ertesi gün grupla camiyi gezdiğimizde anladım.Akşam üzeri girdiğim camiden yatsı namazı sonrasına kadar kalıp bütün detaylarını görmeye çalıştım.Yatsı namazı sırasında Müezzin maffelinin altında oturup çevreyi gözlemledim.
420 yıllık ahşap tavan süslemesi ve kalemişi nakışlar hala güzelliklerini koruyordu

'WORKSHOP' ta tavan detaylarını görebilirsiniz


The müezzin mahfeli is the intricately carved wooden platform from which the müezzin chants responses to the imam during prayers.

Müezzinler Mahfeli,
Namaz kılınırken Müezzinlerin (yani ezan okuyanların) Imamın tekbirlerini, arka saflara duyurmak için, tekrarladıkları yerdir. Bazıları zeminden bir kaç karış kadar yüksek bir sofa halinde; bazıları da 2-3 m. kadar yüksekçe olup kagir olanların mermer ayaklar üzerine, ahşap olanları ise direkler üzerine oturtulmuştur. Selimiye'deki müezzinler mahfeli, iç mekana girildiğinde büyük kapı karşısında ve kubbenin tam altında bulunmaktadır.
Bazı yorumcular bu konumu nedeniyle Mahfeli Mimar Sinan'ın tarzı olarak kabul etmezler. Çünkü mahfel,bu haliyle, namaz kılanların mihrabı görmelerine engel teşkil etmektedir.
Selimiye Müezzinler Mahfeli'nin yüksekliği 18m. boyutları ise 6x6 olup; 11 mermer ayak üzerine kondurulmuş bir ahşap yapıdır.
Dört tarafı orjinal ceviz korkuluklarla çevrilmiştir.
1950 yılındaki restorasyon sırasında iskelenin çökmesi korkuluklarda Büyük hasar meydana getirmişse de kırılan parçalar daha sonra yenilenmiştir.
Orjinal ceviz parmaklıklardaki elma ağacından kakma fletolar ve açık Yeşil, açık kırmızı, koyu yeşil gri boyalar; 1984 yılında yapılan son Restorasyonda ortaya çıkmıştır

You can see other picture with details of Müezzin mahfeli in WORKSHOP

TGULUMSER, nes7, burGu, tetixxx has marked this note useful

Photo Information
  • Copyright: Setenay Suzer (setenay) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 917 W: 28 N: 1271] (7706)
  • Genre: Places
  • Medium: Color
  • Date Taken: 2008-04-19
  • Categories: Ceremony
  • Exposure: f/2.8, 1/30 seconds
  • More Photo Info: view
  • Photo Version: Original Version, Workshop
  • Date Submitted: 2008-06-16 2:37
Viewed: 3690
Points: 28
Discussions
Additional Photos by Setenay Suzer (setenay) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 917 W: 28 N: 1271] (7706)
View More Pictures
explore TREKEARTH