Photos

Photographer's Note

ULUDAĞ:

Marmara Bölgesinin en yüksek dağı. Kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzanan Uludağ'ın uzunluğu 40 km'yi bulur. Genişliği ise 15-20 km'dir. Toplu ve heybetli bir görünüşe sahip olan bu dağın Bursa'ya bakan yamaçları kademeli, güneye Orhaneli'ne bakan tarafları ise düz ve daha diktir. En yüksek noktası Uludağ Tepe'de 2.543 m'dir. Dağın kuzey tarafında Sarıalan, Kirazlı, Kadı, Sobra yaylaları vardır.

Uludağ'ın yüksek yerlerinde eski buzullara ait izlere raslanmaktadır. Karatepe'nin kuzeyindeki Aynalıgöl, Karagöl ve Kilimligöl buzul gölleri bu izlerin en önemlileridir. Bu göllerin mavi berrak suları, hemen aşağısında başlayan yemyeşil çam ormanları, yükseklerdeki beyaz kar yığınları buraların güzelliğine güzellik katmaktadır.

ULUDAĞ:

Mt. Uludağ is the highest mountain of the Marmara region. Its highest peak is Kartaltepe 2543 meters high. To the north are high plateaus: Sarıalan, Kirazlıyayla , Kadıyayla , Sobra.
The highest area in western Anatolia, Uludağ is easily ascended by car or cable-car. The park is about 22 km south of Bursa and is signposted from there. Bursa can be reached by road from Istanbul. The cable-car ascends from Bursa and has an intermediate stop in the alpine meadows of Kadiyayla at about 1000 m elevation. It ends at Sarialan at about 1630 m.

tr.wikipedia.org/wiki/Uludağ

Photo Information
Viewed: 2336
Points: 100
Discussions
  • None
Additional Photos by ahmet gedikli (ahmetgedikli) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 3431 W: 74 N: 2875] (25609)
View More Pictures
explore TREKEARTH