Photos

Photographer's Note

Bursa, Nilüfer ilçesi sınırları içinde, doğa ile tarihin bir arada yaşadığı bir eşsiz güzellik Uluabat Gölü kıyısındaki Gölyazı Köyü´dür.Geçmişi antik çağa kadar uzanan Gölyazı, hafta sonları günübirlik gezi yapmak isteyenler için mutlaka görülmesi gereken beldelerden biridir. İlkbaharda yükselen sular nedeniyle yarı bellerine kadar su içinde kalan ağaçlar, yine bu sularda sevgi dolu bir melodi gibi süzülen ördekler,Arnavut kaldırımlı dar sokaklar; antik çağda Apolyont olarak bilinen bu köyün güzelliklerinden yalnızca birkaçıdır. Cenevizler’den Roma’ya, Bizans’tan Osmanlı’ya kadar tarihi geçmişi yaşayan, Uluabat Gölü’nin kuzeyindeki yarım ada’da kurulan köy meydanındaki asırlık “Ağlayan Çınar” ağacı,Aya Konstantin Kilisesi, Antik tiyatro, antik kent kalesinin ayakta kalan surları, Apollan Tapınağı ve kilisesi görülmesi gereken yerlerdir.

Özellikle gezinizi akşama doğru ertelerseniz,seyre doyamayacağınız bir günbatımına tanık olabilirsiniz.Tümüyle SİT alanı olan bu bölgenin geçim kaynağı balıkçılık olup, köy kadınları da teknelerle gölde balık avına çıkmaktadır. Organik madde bakımından zengin olan gölde 21 balık türü ve kerevit yetişmektedir. Bir tür tatlı su istakozu olan kerevit ihraç edilmektedir. Konaklama imkânının bulunmadığı köydeki lokantalarda turna, yayın ve sazan gibi balıklar geleneksel usullerle pişirilmektedir.Sadece muhteşem gün batımı manzarasını görmek için doğaseverlerin günübirlik geldiğiköye, Bursa’dan İzmir istikametine giderken,Uluabat Gölü’nü gördükten 10 km sonra ulaşılabilmektedir

Nobody has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 908
Points: 0
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Duzyol (muratd) Silver Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 34 W: 13 N: 162] (5073)
View More Pictures
explore TREKEARTH