Photos

Photographer's Note

Dev karınca yuvasına bakan bir meraklı...
Curious-looking giant anthill...

Türkiye'de ağaç zararlılarına karşı biyolojik mücadele, Formica rufa grubu karıncalar, böcekçil kuşlar ve laboratuvarlarda üretilen yırtıcı böcekler ile zararlı böceklerin parazit ve parazitoitlerinin korunup çoğaltılmaları ile yapılıyor.
Orman ağaçlarına zarar veren her türlü böceği, tırtılları, yaprak arılarını, larvaları, kelebekleri, böcek pupalarını ve bitki bitlerini yiyen kırmızı orman karıncaları orman zararlılarına karşı ücretsiz işçiler gibi çalışıyor.
Yaklaşık 300 bin karıncadan oluşan bir koloni 1 hektarlık bir ormanlık alanda kene dahil zararlı böceklerin yaşamasına izin vermiyor. Büyük böcekleri, salgıladıkları formik asit ile etkisiz hale getiren karıncalar, bu sayede kendinden 10 kat büyük böcekleri bile yuvalarına taşıyabiliyor.

Tree pests, biological control in Turkey, Formica rufa group ants, insectivorous birds of prey produced in laboratories and reproduction of insects pests and parasites and are protected parazitoitlerinin.
Forest trees, all kinds of harmful insect, caterpillars, leaf bees, larvae, butterflies, insect-eating red forest ants pupalarını bits of forest pests and plant works as free workers.
A colony of about 300 thousand ants in a wooded area of 1 hectare does not allow you to live pests, including ticks. Large insects, ants, which secrete neutralized with formic acid, even in this way, self-slots can carry ten times larger insects.

Nobody has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1496
Points: 0
Discussions
  • None
Additional Photos by Alptekin Cevherli (acevherli) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 61 W: 3 N: 88] (522)
View More Pictures
explore TREKEARTH