Photos

Photographer's Note

Nemrut Lake

Nemrut Lake is the biggest crater lake in Turkey. It was named after the Babylon King Nemrut, who lived in 2100 BC. The lake was formed as a result of the eruption of the 4450 meter-high volcanic Mount Nemrut in the fourth era. There are hot and cold water crater lakes on top of the mountain. The cold water lake covers an area of 13 km2 and is 155 meters deep. The hot water lake has a temperature of 60°C and has an area of 3 km2. The deepest point is around 100 meters. Nemrut Lake is 26 km away from Bitlis and 15 KM. from Tatvan.

The mountain now stands at an altitude of 2,935 m. although it had reached a height of 4,100 m. before the eruptions. Mount Nemrut is at the southern and as the youngest one of the chain of volcanoes in eastern Anatolia. It is a stratovolcano, and began erupting during the fourth geological era and continued to be active until 1597 A.D.As a result of the volcanic eruptions of Mt. Nemrut, the single Van - Mus river basin was divided into two separate basins. The eruption of Nemrut volcano also led the formation of Lake Van, the largest lake in Turkey. It is assumed that, Nemrut crater lake was active in 1411 and 1441 for the last time. Those years Nemrut was 4100 m. high but due to the huge eruptions, some collapses had occured and the height of the mountain reduced to the its current height of 2935 m. (The Sivritepe area)

Nemrut crater is the first in Turkey, fourth in Europe and sixteenth in the world. In the Nemrut caldera there are 5 lakes, hot water springs and 6 caves. The biggest of the lakes is the Nemrut lake, which is covering 15 km2 area. The height of the Nemrut lake from the sea level is 2247 m. and from the Van lake is 600 m. Nemrut crater lake has a diameter of 6 km. and it is the second biggest crater lake in the world. The avarage depth of the lake is 100 m. with its deepest point 155 m. The water of lake is colourless, odourless, cold and sweet with its drinkable taste. In the crater of Nemrut there is also Ilı lake which is covering 1,2 km2 area. At the shore of Ilı lake there are hot water springs. The temperature of the lake water reaches up to 40 °C in winter time and 60 °C in the summer. It is assumed that previously Nemrut and Ilı lakes were combined together but seperated later due to created formations in the region. It is found that two lakes are connected eachother with water leakeges. Additonally, between Ilı lake and Nemrut lake there are 6 caves which are 3 meter weight and 2 meter depth. In some of them there comes out iced air and these caves contain iceberg. The other lakes with low water levels dries in summer times.

Nemrut crater mountain is snowed in up to four or five months every year which is convenient for winter sports. Due to this, on the southern part of the Nemrut Montain (that looks forward to Tatvan), Nemrut ski facilities are constructed. The facilities has 2517 m. long ski path. Ski facilities has the grand scenery of Tatvan city center and Lake Van on the southern side and the beatiful view of Nemrut crater lake and the Suphan mountain on the northern side.

Nemrut Gölü

Türkiye'nin en büyük krater gölü olup, adını MÖ 2100'de yaşamış Babil Hükümdarı Nemrut'tan alıyor. Yüksekliği 4450 metre olan Nemrut Dağı'nın dördüncü zamanda patlaması sonucu oluşmuş. Dağın tepesinde biri sıcak, iki krater gölü var. Soğuk göl 13 kilometrekare büyüklükte, derinliği 155 metre. Sıcak gölün suyu 60 santigrat dereceye varıyor. Üç kilometrekare alana sahip. En derin noktası 100 metre civarında. Nemrut Krater Gölü, Bitlis'e 26, Tatvan ilçesine 15 kilometre uzaklıkta. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken gölün çevresinde dinlenme ve konaklama tesisleri bulunmuyor. Bitlis-Tatvan karayolundan 13 kilometre uzaklıkta olan Nemrut Krater Gölü'nün turizme açılması için Bitlis Valiliği'nce başlatılan çalışmalar sürüyor.

Nemrut Volkan Dağı, Van Gölü, Muş Ovası, Nazik Gölü ve Bitlis Vadisi arasında volkanik patlamalar sonrası oluşmuş, Tatvan’ın 12 km batısında bulunan sönmüş bir volkandır.

Nemrut Krateri’nin en son 1411 ve 1441 yıllarında faaliyet gösterdiği varsayılır. O dönemlerde Nemrut Dağı’nın 4100 m civarında olduğu, fakat patlamalardan dolayı içte oluşan çökmeler sonucunda dağın yüksekliğinin, şu anda en yüksek tepesi olan Sivritepe 2935 metre düzeyine indiği varsayılır.

Nemrut Volkanı’nın tarihte Van Gölü’nün oluşmasındaki rolü çok büyüktür. Buna göre birleşik olan Muş ve Van Gölü havzalarının, Nemrut’tan çıkan lav ve tüflerin eski Murat Vadisi’ni tıkaması ile Van Gölü’nü oluşturduğu ve bu havzaları ayırdığı bugüne dek tartışmasız kabul edilmiştir. Nemrut Volkanı’nın püskürmeye başlamasından önce, şimdikinden daha büyük ve geniş bir gölün varlığı, yapılan araştırmalar sonucu tesbit edilmiştir. Patlamalar göl sularının Bitlis vadisine akmasına ve akıntı sonucu gölün seviyesinin hızla düşmesine neden olmuştur. Son evrede çıkan kalın tüf örtüsünün Bitlis Vadisi’ni tıkayarak akıntının Van Gölü’yle bağlantısını kesmiş ve göl sularının kurumasını önlemiştir.

Dağda oluşan kalderanın yüzölçümü 40 km²’dir. Nemrut Krateri Türkiye’de birinci, Avrupa’da dördüncü ve Dünya’da onaltıncı sıradadır. Kalderanın içerisinde 5 göl, çok sayıda lav çıkış merkezi, lav hunisi, sıçratma konisi, sıcak su kaynakları ve 6 adet mağara mevcuttur. Göllerden en büyüğü olan Nemrut Gölü, bir hilal şeklinde ve 15 km²’lik bir yüzölçümüne sahiptir. Gölün deniz seviyesinden yüksekliği 2247 metre, Van Gölü’nden ise 600 metre yüksekliktedir. Çapı 6 km olan Nemrut Krater Gölü, Dünya’nın ikinci büyük krater gölüdür. Gölün ortalama derinliği 100 metre, en derin yeri ise 155 metredir. Nemrut Gölü’nün suyu berrak, renksiz, kokusuz, tatlı, soğuk ve içme suyu tadındadır. Gölde sonradan konulan ve hızla üreyen sazan balıkları yaşamaktadır.

Nemrut Kraterinde, Nemrut Gölü’nden hariç 4 göl daha vardır. Ilı Göl ikinci büyük göldür. 1,2 km²’lik yüzölçümüne sahip olan Ilı Göl’ün kıyılarında sıcak su kaynakları bulunmaktadır. Gölün sıcaklığı kış mevsiminde 40 °C’ye, yaz mevsiminde ise 60 °C’ye kadar ulaşır. Erimiş minarellere sahip olan göl suları, bazı asalaklar haricinde, canlı hayata uygun değildir, fakat göl sularının romatizma tedavisinde yararlı olduğuna inanılmaktadır.

Nemrut Gölü ile Ilı Göl’ün geçmişte birleşik oldukları, sonradan meydana gelen tümseklerle birbirlerinden ayrıldıkları varsayılır. Her iki gölün hala su sızıntıları ile birbirleriyle bağlı oldukları tesbit edilmiştir.Su seviyeleri az olan diğer göller ise yaz mevsimlerinde kurumaktadırlar. Nemrut Kalderası’nda bulunan göllerin haricinde, Ilı Göl’ün 160 metre doğusundaki yarıklardan çıkan su buharları vardır. Bu buharlar mağmatik olmayıp, buradan geçen yeraltı sularının ısınarak yeryüzüne çıkması sonucu oluşurlar. Buharların astım, bronşit, romatizma ve böbrek hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca Ilı Göl ile Nemrut Gölü arasında 6 adet, 3 metre genişliğinde 2 metre derinliğinde mağaralar bulunmaktadır. Bazı mağaralarda soğuk hava çıkmakta ve içerlerinde buzlar bulunmaktadır.

Yılın 4 ile 5 ayı karlarla örtülü olan Nemrut Krater Dağı, kış sporları açısından uygundur. Bu özelliğinden dolayı Nemrut Dağı’nın Tatvan’a bakan güney yamaçlarında Nemrut Kayak Tesisleri inşaa edildi. 2517 metre uzunluğunda olan tesiste bir adet telesiej biniş istasyonu ve bir adet telesiej iniş istasyonu bulunmaktadır. İki istasyon arasındaki kot farkı 562,17 metredir. Kayak tesisleri, inşaa edildiği alanın güneyinde Tatvan şehir merkezinin ve Van Gölü’nün, kuzeyinde ise Nemrut Krater Gölü’nün olmasından dolayı ve ayrıca Süphan Dağı’nın da buradan görülebilmesinden dolayı eşsiz manzara güzelliklerine sahiptir.

gracious, wishlist, CMJC has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 4427
Points: 18
Discussions
  • None
Additional Photos by Seref Halicioglu (WepWaWet) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 355 W: 5 N: 629] (3798)
View More Pictures
explore TREKEARTH