Photos

Photographer's Note

Cendere Köprüsü'nden Cendere Vadisi.
(Not: Aşağıda gördükleriniz karınca değildir.)
Adıyaman'da Cendere çayı üzerinde yer alan ve dünyanın hâlen kullanılmakta olan en eski köprülerinden biri olarak anılan tarihi köprü.
Adıyaman’a 55 km mesafede, bugün Eskikale olarak bilinen bir antik yerleşim bölgesinde bulunmaktadır. Kahta ve Sincik’i birbirine bağlar. Romalıarın yaptığı 2. en geniş kemerli köprüdür. 120 m uzunluğunda ve 7 m genişliğindedir. Her biri 10 ton ağırlığında 92 kayadan meydana gelir.
Köprünün üsütündeki Latince bir yazıttan anlaşıldığına gore Roma İmparatoru Septimius Severus (193-211), karısı ve oğulları adına yaptırılmıştır. Orijinalinde 4 korint sütun bulunduğu Kahta tarafındaki ikisinin Septimius Severus ve eşine, Sincik tarafındaki ikisinin ise oğullarına adandığı biliniyor. Ancak oğullardan Geta’ya ait olan sütun, onu öldüren ve kardeşine ait her şeyi yok etmek isteyen Caracalla adlı kardeş tarafından yıktırılmış.
Köprü 1997’de bakımdan geçmiş ve üzerinden 5 ton ağırlığa kadar olan taşıtların geçmesine izin veriliyordu.Yeni köprü yapıldığından araç geçişi tamamen yasaktır. 500 metre doğusuna yeni bir köprü daha yapılmıştır.

From the Cendere bridge to Cendere Valley.
(Note: The below is not what you see ants.)
Cendere tea in Adiyaman is located on the world's oldest bridge still being used as one of the aforementioned historical bridge.
55 km from Adiyaman, today known as Eskikale is situated in an ancient settlement. In Kahta and connects Sincik. Romans his is the 2nd most wide-arched bridge. 120 m long and 7 m wide. Each rock 92 consists of 10 ton.
Bridge is understood from an inscription in Latin in the cold Rates Roman Emperor Septimius Severus (193-211), was commissioned on behalf of his wife and son. The original four Corinthian columns at the side where the priest and the two Septimius Severus, his wife, his sons Sincik dedicated to the two side are known. But the sons of the column that belongs to Geta, who killed him and want to destroy everything that belongs to his brother's brother destroyed by Caracalla.
In 1997, out of the past and bridge maintenance vehicles weighing up to 5 tons of vehicle access is allowed to pass veriliyordu.y new bridge is completely forbidden to do. A new bridge is made ​​more than 500 meters to the east.

Nobody has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 692
Points: 0
Discussions
  • None
Additional Photos by Alptekin Cevherli (acevherli) Silver Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 43 W: 3 N: 52] (374)
View More Pictures
explore TREKEARTH