Photos

Photographer's Note

Sema:

Whirling (sama) means listening to music, moving with the excitement induced by the music, and entering into ecstasy and whirling. According to Sufis, whirling has different effects on peoples' spirits. It enhances one's love of God and produces many spiritual states. These spiritual states clean the vices in the heart and finally open the eye of the heart. In a way, whirling is an expression of the love and excitement a lover of God feels for God in the form of turning. Thus whirling saves the dervish from himself, his existence, and makes him spiritually closer to God. It is as if the chick in the egg of the ego is trying to hatch out of the eggshell; the spiritual bird imprisoned in the cage of the body is striking wings to rise to the heavens, and the Divine Entrustment that is stuck in the mud is attempting to emerge from the mire. Whirling is to find God in one's heart through the influence of the music and to turn like a moth in this excite­ment. This whirling is not the mere turning of the body. This whirling is turning with the heart, spirit, love, faith, and with all one's physical and spiritual existence.

(Sama) dönmek, müziği dinlemeyi ifade eder, müzik ile ikna edilen heyecanla hareket etmek, ve esrime ve dönmeye girmek. Sufis'e göre, dönmenin, insanların ruhlarında farklı etkileri var. O, Tanrı ve ürünler birinin sevgisini birçok manevi duruma arttırır. Bu manevi durumlar, kalpte ahlaksızlıkları temizler, ve sonunda kalbin gözünü açar. Bir yolda, dönmek, Tanrı'nın bir aşığının, döndürmenin formunda Tanrı için hissettiği sevgi ve heyecanın bir ifadesidir.
Böylece dönerken kendinden dervişi kurtarır, onun varlığı, ve manen onu Tanrı'ya kapatıcıya yapar. Odur, egonun yumurtasında civciv, yumurta kabuğundan dışarı kırmayı deniyor gibi; Vücudun kafesinde hapsedilen manevi kuş, göklere yükselmesi için kanatlara vuruyor, ve çamurda yapıştırılan Tanrısal emanet etme, çamurdan ortaya çıkmayı deniyor. Dönmek, müziğin etkisi boyunca birinin kalbinde Tanrı'yı bulmaktır, ve bunda bir pervane gibi dönmek, menti heyecanlandırır. Bu dönme, vücudun sade dönüşü değildir. Bu dönme, kalp, ruh, sevgi, güvenle, ve herkes birisininkiyle fiziksel ve manevi varlığı döndürüyor

emay, ddaglar, Wanda1 has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1188
Points: 6
Discussions
  • None
Additional Photos by Levent ERSOY (Prometheus) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Silver Note Writer [C: 98 W: 32 N: 29] (854)
View More Pictures
explore TREKEARTH