Photos

Photographer's Note

This photo was taken in Odunpazarı – This is the only place in Eskişehir where the traditional 19th century houses haven't been torn down in favor of newer buildings

The city of Eskisehir has a history going back thousands of years, and has been home to many civilizations, including the Hittites, Phrygians, Romans, Byzantines, Seljuks and Ottomans. So this is not only a geographical crossroads but a cultural melting pot. The old quarter of the city known as Odunpazari, and to locals as Yukari Mahalle or Hatap Pazari, is one of the districts where the Turks first settled after they began their conquest of the region in 1074. Legend relates that the first settlers chose the healthiest and airiest area to build their homes by hanging up shee'sg lungs in three places: Sarhöyük (the ancient Dorylaeion), Köprübasi, the site of thermal springs on the edge of the Porsuk River (the ancient Tembris), and Odunpazari on the hillside south of the city where there is thought to have been an earlier settlement in Roman and Byzantine times.

Odunpazarı Evleri, Eskişehir'in ilk yerleşim yerini oluşturan Odunpazarı semtindeki Osmanlı Dönemi'nden kalma tarihi evlerdir. Safranbolu, Beypazarı, Göynük gibi yerlerdeki mimari özellik ve motifleri taşırlar.
Eskişehir'in Odunpazarı semti kentin güney kesimindeki tepelerin üzerine kurulmuştur. Bademlik denilen bölgeye uzanır. Bir rivayete göre Eskişehir'e yerleşmeyi düşünen ilk halk Odunpazarı ve şimdiki Porsuk Çayı'nın olduğu bölgeye birer koyun ciğeri asarlar. Hangisi çok dayanırsa orayı yerleşim bölgesi seçeceklerdir. Odunpazarı'na asılan ciğer daha geç bozulur ve ilk yerleşim burada oluşur.
Osmanlı örneklerini koruyan kent, kıvrımlı yolları, çıkmaz sokakları, ahşap süslemeli bitişik düzenli, cumbalı evleri ile örf, adet ve geleneklerini koruyarak bir bütün olarak günümüze kadar gelmiştir.Odunpazarı konutları genelde iki tip olarak yapılanmıştır. İlk tip konutların girişleri sokaktan, bahçeleri arkadadır. İkinci tip konutlar ise bahçeler önde, konutlar bahçe içinde olacak şekilde; 1, 2, veya 3 katlı olarak yapılmışlardır. Konutlar genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Çok katlı konutlarda zemin kat, mutfak, depo gibi servis hizmetlerine ayrılmış olup, yaşam üst katta sürmektedir. Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

saylan-cb, ymrk, ilghiz, berek, deermen, TGULUMSER, BennyV, gokanlam, didemay has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 5976
Points: 28
Discussions
Additional Photos by Rabia Iffet (amazon) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 1338 W: 57 N: 1882] (12112)
View More Pictures
explore TREKEARTH