Photos

Photographer's Note

Sarıyar barajının eteklerini sular içinde bırakarak kuşlar için bir cennet haline getirdiği bu olağanüstü coğrafya, Ankara'ya 160 km. uzaklıktaki Nallıhan'a giderken yol üzerinde beklenmedik bir şekilde bir sürpriz gibi karşınıza çıkıveriyor. 170 civarında göçmen ve yerleşik kuş barındıran yöredeki yükseltiler, sarı, kahve, kızıl, yeşil tonlu tabakaların üstüste tekrarlanması ile olağanüstü bir peyzaj sunuyor. Soyu tehlikede bulunan kara leylek de Türkiye'de en çok burada görülüyor.

The region, featuring a Mediterranean climate, is not only a fruit and vegetable growing area but also displays rich biological diversity. The breeding of Angora goats and the cultivation of silkworms are two of the county’s main sources of income.

The colorful geological formations and caves in Çayırhan area are among the places of most interest. In addition, the area called Kuş Cenneti (Bird Paradise) is home to 179 bird species. The natural beauty and amazing colors of the environment combine to create a paradise for photo enthusiasts.

golus, Suppiluliuma has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 2009
Points: 22
Discussions
  • None
Additional Photos by cagla caglar (cagla) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 484 W: 6 N: 621] (4342)
View More Pictures
explore TREKEARTH