Photos

Photographer's Note

Ankara from Atakule - 3

This is the most challenging of the trio I have uploaded so far. The original had streaks of reflections, which I think I have eliminated. However, the blotch toward the center is still there, would anyone have any tips for digital Windex? I am going to upload a copy of the original to the workshop for comparison.

We are looking from Atakule toward Sheraton Ankara Hotel and Convention Center. According to Wikipedia, it is run by Sheraton Hotels and Resorts and is located in the Kavaklıdere quarter of central Ankara, near the city's central business district. The complex, which comprises a skyscraper (the hotel tower) and the adjacent convention center building, was opened in 1991. It was designed by the German architecture firm Architekten von Gerkan, Marg und Partner. According to the architecture firm, the shape of the tower is inspired by a wine bottle, due to its location right next to the Kavaklıdere winery. With a total of 29 floors above ground and a structural height of 143m (469ft) it was the tallest skyscraper in Ankara between 1991 and 2009, and the tallest skyscraper in the Central Anatolia Region between 1991 and 2006.


_________

Bu şimdiye kadar yüklediğim üçlünün en zorlusu. Orijinalinde benim elimine ettiğimi sandığım yansıma izler vardı. Ancak, merkeze doğru leke hala orada, birinin dijital Windex için bir ipucu var mı? Ben karşılaştırma için atölyeye orijinalin bir kopyasını yükleyeceğim.

Biz Atakule’den Sheraton Ankara Otel ve Kongre Merkezi'ne doğru bakıyoruz. Wikipedia’ya göre, Sheraton Hotels and Resorts tarafından işletilir ve kentin merkezi iş bölgesinin yakınında, merkezi Ankara’nın Kavaklıdere mahallesinde yer almaktadır. Bir gökdelen (otel kulesi) ve bitişik kongre merkezi binasını kapsayan kompleks 1991 yılında açıldı. Alman mimarlık firması Architekten von Gerkan, Marg und Partner tarafından tasarlanmıştır. Mimarlık firmasına göre, kulenin şekli hemen yanındaki Kavaklıdere Şarapçılık konumu nedeniyle, bir şarap şişesinden esinlenmiştir. Yerin üzerinde toplam 29 katı ve 143 m (469 ayak) yapısal yüksekliği ile 1991 ve 2009 yılları arasında Ankara'da en yüksek gökdelen, 1991 ve 2006 yılları arasında Orta Anadolu Bölgesi'nde en yüksek gökdelen idi.

mirosu, jhm, holmertz, ikeharel, Miguel82, COSTANTINO has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 2264
Points: 12
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8222 W: 305 N: 17904] (68447)
View More Pictures
explore TREKEARTH