Photos

Photographer's Note

Houses of Amasia
The examples of traditional Amasya houses saw in several places into the city, especially ahead the Yeşilırmak river, form an important amalgamation among Amasya’s architectural constructions.
These houses are the examples built with Hımış and Bağdadi techniques. Generally, they are side-by-side, terraced houses. Yalıboyu Houses represent the most attractive examples of them. active the coast of the Yeşilırmak are these houses, built active the historical ramparts of the castle with sun-dried bricks and the roofs covered with grooved tiles. They carry wholly the features of traditional Ottoman houses and are in harmony with Amasya’s historical identity.
These houses are built active basements as one otherwise two-storey buildings. In some houses ‘Şahniş’ is built either on the first floor or active the second floor. They usually have courtyards also gardens. The garden is in the middle, also the rooms are separated as male and female rooms. The inner piece of the house is closed to passer-bys. This state of organism closed in other buildings is sometimes made inclusive of high garden walls.

Tarihi Amasya Evleri
Amasya kent dokusunun çeşitli yerlerinde, özellikle Yeşilırmak sahil şeridinde görsel bir şekilde yer almakta olan geleneksel Osmanlı Evi örnekleri Amasya mimarî yapıları içerisinde önemli bir grup teşkil etmektedir.
Amasya evleri, daha çok 19. yüzyıla ait olan bu konutlar, Hımış ve Bağdadî teknikle yapılmış örneklerdir. Genellikle yan yana, bitişik nizâm olarak düzenlenmiş olan bu konut mimarisinin güzel örneklerini Yalıboyu Evleri olarak bilinen konut dokusu oluşturmaktadır.
Yeşilırmak kenarında, tarihi sur duvarı üzerine, ahşap çatkı arası kerpiç dolgulu olarak, kırma ya da beşik çatı üzeri oluklu kiremitle örtülü bir biçimde düzenlenmiş olan ve geleneksel Osmanlı evinin bütün özelliklerini bünyesinde taşıyan bu evler Amasya’nın tarihsel kimliğiyle uyumlu bir görünüm arz etmektedir.

kazan, deermen, koker, Hunkar, gokanlam, burGu, cagla has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 3487
Points: 26
Discussions
Additional Photos by koksal kayhan (silverhead) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 103 W: 14 N: 203] (1668)
View More Pictures
explore TREKEARTH