Photos

Photographer's Note

*Çamlık is a picnic area in a wood overlooking the sea.

Ünye is a large town and district of Ordu Province in the Black Sea region of Turkey, 76km west of the city of Ordu. 41°08′N 37°17′E / 41.133, 37.283

The town's name has evolved from the Greek Oenoe through Unieh, Unie and Unia to the current Ünye.

Ünye is a charming town of 73,000 people (2007) with a little port, in a bay on one of the flatter areas of the Black Sea coast. The climate is typical of the Black Sea region, warm and wet, although because the hinterland is flatter than most of the coastline Ünye has less rainfall. Agriculture is the basis of the local economy, in particular hazelnut growing, hazelnut trading and hazelnut processing. The town is very quiet in late-July and August when most people are in the countryside for the hazelnut harvest.

The town of Ünye provides high schools, higher education and other services to the surrounding countryside, and other industry includes a large cement factory, flour mills, local handicrafts and the port. The town has grown in recent decades, acquiring the multi-story concrete blocks spreading along the coast, typical of so many Turkish towns. There are cafes and internet cafes popular with students. The cuisine includes the local pizza called pide.

With its quiet spots for picnics and walking and its excellent beaches Ünye is one of the nicest holiday towns on the eastern Black Sea coast. Affordable pensions and camping facilities as well as 2- or 3-star hotels can be found in the summer season. There are summer festivals and concerts in July.

for the further information:wikipedia

-----------------------------------------------
*Çamlık,denize bakan bir yamacın üstünde kurulmuş çam ağaçlarıyla kaplı piknik alanı.

Ünye, Orta Karadeniz Bölgesi'nde yer alan, Ordu iline bağlı bir ilçedir. Ordu ilinin kuzeybatısında yer alır.
Ünye'nin ilçe merkezi Ordu'ya uzaklığı 76 kilometredir. Ünye 41° kuzey paraleli ve 37° doğu meridyenleri arasında bulunmaktadır.

İlçede çok sayıda mesire yeri bulunmaktadır. Çamlık diye bilinen denize bakan bir yamacın üstünde kurulmuş ağaçlık arazi 4 mevsim ziyaretçi çekmektedir. Bu alan üzerinde yer alan Çamlık motel bir konaklama tesisidir. Çakırtepe , şehre hakim bir tepe yer almaktadır ve özellikle pide yapan dinlenme tesisleri burada yer almaktadır. Ünye kalesi şehrin 10 km dışında kalan bir mekandır. Uzunkum, Karadeniz in en uzun plajlarından biridir ve bu alanda başı çeker. Uzunkum,İncekum, inciraltı,çınarsuyu diye bilinen plajlar zinciri halinde kilometrelerce uzanır. Yunus Emre mezarlığı, ozanın bilinen mezarlarından birisi de Ünye de yer almaktadır. Bir şiirine dayanarak Ünye de öldüğü iddia edilir. Çınar, şehir merkezinde yer alan 300 yıldan daha yaşlı bir çınardır. Son yıllarda yıldız taşıma yetkisine sahip otel sayısında artış gözlenmektedir.

Ünye'de ticari hayat çok canlıdır. Çünkü,Batı'da Samsun ve güneyde Tokat ile bağlantısı vardır. 60 km. güneydeki Akkuş ilçesi yeni kurulan Çaybaşı ve İkizce ilçelerinin de her türlü bağlantıları (Sosyal,ekonomik,ticari) Ünye iledir.

Yazkonağı köyünde bulunan Yazkonağı mağaraları,mağara turizmi için gelecek vad etmektedir. Bun nın turizme açılması için Valilik bir çalışma başlatmıştır.

Eski Ünye'nin Ermeni ve Rumlardan kalan kısmı bu gün yalı diye bilinen yerden çakırtepe ye doğru yükselen bir alanda kuruludur. Eski Ünye evleri bu yerleşkede halen varlıklarını korumaktadır, ve son yıllarda restore edilmeye de başlanmıştır. Eski ünye mimarisi bir yandan Osmanlı diğer yandan Rum kültüründen izler taşır. Yalı yerleşkesinde Rum mimarisi egemenken, Kadılar Yokuşu nda Osmanlı mimarisi gözlenebilir. Geniş bir avlu içerisinde yer alan iki katlı, ahşap ve taş ağırlıklı binalar mutlaka bir çatıya da sahiptir. Şehrin göbeğinde yer alan Saray Camisi bir Selçuklu eseri olup halen hizmet vermektedir. Zarif tek bir minareye sahip uzun bir camidir ve kubbe içermez.

Daha fazla bilgi için
http://www.unye.com/
http://www.unye.org/
http://www.unyeses.net/utaniyalim.htm

vmf-214 has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 4421
Points: 6
Discussions
  • None
Additional Photos by ender artur (enderartur) Silver Star Critiquer/Silver Note Writer [C: 45 W: 0 N: 37] (216)
View More Pictures
explore TREKEARTH