Photos

Photographer's Note

this photo scenned from dia

Safranbolu ilçesi Karadeniz bölgesinde yer almaktadır, Karabük iline bağlı olan Safranbolu bölgede doğal ve tarihi yapısı ile yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olmaktadır.
Safranbolu Ankara' ya 200 km uzaklıktatır, ulaşım olarak birçok bölgeden insanların kolayca ulaşabileceği bir konumda olan Safranbolu ülkenin dört bir yanından özellikle kültür turizminin ilgi odağıdır.
Safranbolu' nun gelişmesindeki en büyük faktör turizmdir. çünkü Safranbolu ilçesi ülkemizin Dünya Miras Listesinde yer alan 9 kültürel varlıktan biridir. Turistlerin ilgi odağı olan ilçede "Safranbolu Evleri" yada "Safranbolu Konakları" olarak bilinen yapılar ile tanınmıştır. Safranbolu da tarihden günümüze kalan bu konaklar günümüzde konaklama alanlarına çevrilip, otel, pansiyon tarzında işletmeler olarak kullanılmaktadır. Bu bakımdan turizm Safranbolu ekonomisine katkısı çok yüksektir.
Safranbolu ismini bölgede yaşayan "safran" isimli bitkiden almaktadır. Safranbolu bunun yanında tüm dünyada bilinen tarihi safranbolu evleri ve safranbolu konaklarıyla da bilinmektedir.
Safranbolu Unesco Dünya Miras listesinde yer almaktadır ve "Müze kent" olarak anılmaktadır. Safranbolu ziyaretçileri genelde tarihi dokusu bozulmadan günümüze kadar ulaşan "Safranbolu konakları" ve bölgede bulunan birçok tarihi yapıları ziyaret etmektedir. Safranbolu nun simgesi olan tarihi konaklar ve Safranbolu evleri günümüzde restore edilerek, otel, pansiyon gibi insanların kullanımına açılarak insanların "Müze kent" Safranbolu' da o tarihi dokuyu yaşamalarını sağlıyor.
Safranbolu günümüze kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Safranbolu' nun bilinen ilk sakinleri ise Gas' lar dır. Bunun yanında safranbolu da Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devleteride hüküm sürmüş ve izlerini bırakmışlardır.
Safranbolu' nun tarihi dokusu yalnızca safranbolu evlerinden oluşmamaktadır, bunun yanında han, hamam, çarşılar, köprüler, çeşmeler ve saat kulesi gibi birçok esere ev sahipliği yapmaktadır.

The known history of Safranbolu, located near the north western Black Sea coast of Anatolia, in Karabük nearby Zonguldak, dates back as far as 3000 BC.

Once a city of Roman Province of "Paphlagonia", Safranbolu has hosted many civilizations including the Roman, Byzantine, Seljuk and Ottoman Empires throughout its history. During the Ottoman era the town served as an important junction on the Kastamonu - Gerede (Bolu)- Istanbul route of the famous silk road. Safranbolu was at the same time a popular residence for Ottoman Royalty close to the Sultan and Grand Viziers.

a typical view of SafranboluThe city received its name from the saffron which is native in Safranbolu. The powder obtained from its flower is a very strong dye. Used in very small quantities, saffron adds a delicate flavor, distinct aroma and a very unique color to deserts and other food in the Turkish Cuisine. It is also used for some Turkish carpets as a unique dye. Also unique in Safranbolu is the famous Çavus grapes with its extremely thin skin and sweet flavor.

Nobody has marked this note useful

Photo Information
  • Copyright: ERHAN EKEN (erhan1958) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 1204 W: 165 N: 514] (15961)
  • Genre: People
  • Medium: Color
  • Date Taken: 2000-05-10
  • Categories: Daily Life
  • More Photo Info: view
  • Photo Version: Original Version
  • Date Submitted: 2008-11-15 0:46
Viewed: 2040
Points: 12
Discussions
Additional Photos by ERHAN EKEN (erhan1958) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 1204 W: 165 N: 514] (15961)
View More Pictures
explore TREKEARTH