Photos

Photographer's Note

Safranbolu is in the city of Karabük and it is only 8 kms from the city center.It's been a host to Phrygian,Persian,Rome and Byzantine Empire,Ottoman Empire.In 1196 Safranbolu was captured by Seljucks,became a Turkish town and called as "Zalifre".
During the Ottoman time it was called Borglu-Bolu and at last,because of the plant,Safran,which is only grown at this area it was called Safranbolu.
In 1975 the town hall decided to protect preserve Safranbolu.In 1976 the Ministry of Culture did the same thing and in 1994 the UNESCO organization called "Organization of World Heritage Cities" declared Safranbolu to be a heritage.
In Safranbolu there are 1134 cultural art works wich are protected by the Ministry of Culture and these make the %3 of the whole country.
Safranbolu Hauses,which take you to the past as soon as you enter show lots of clues about the traditional life and culture of Turkish society.
Since the beginning of 90's these houses have been changed into touristic places,they have been restorated and become hotels and restaurants.
---------------------------------------------------
Safranbolu,Musalla mahallesindeki Kileci Hacı Mehmet Efendi tarafından yaptırılmış yüzyirmidört senelik Kileciler konağı.

Safranbolu Karabük ilinde bulunmakta ve şehir merkezine uzaklığı sadece 8 km dir.Bölgedeki bilinen ilk medeniyetler Hititlerin komşuları olan Gaspalar ve Zalpalardır.Bölgede sırası ile Hititler, Frigler, dolaylı yoldan Lidyalılar, Persler, Helenistik Krallıklar (Pondlar), Romalılar (Bizans), Selçuklular, Çobanoğulları, Candaroğulları ve Osmanlılar egemenlik kurmuşlardır.1196 yılında şehir Selçukluların eline geçerek "Zalifre" adını almıştır.Safranbolu 14. yüzyılın ortalarında ilk defa Osmanlı kontrolüne geçmiştir ve bu tarihten 1416'da tamamen fethedilene kadar Osmanlı Devleti ile Candaroğulları arasında bir sınır bölgesi olmuştur. Bölgeye Osmanlılar Yörükan-i Taraklı olarak bilinen çok sayıda Türkmen göçebeyi yerleştirmeye çalışmıştır ve şehrin ismi bu dönemden sonra Taraklı Borglu veya kısaca Borglu ve Borlu olarak adlandırılmıştır. 18. yüzyılın ortalarında Zağfiran Borlu kullanılmaya başlanmıştır ve daha sonra 19. yüzyılın ortasında kısa bir süre için Zağfiran Benderli kullanılmıştır fakat 19. yüzyılın son çeyreğinde Zağfiran Bolu olarak değişmiştir.En son olarak ise;bu bölgede yetişen nadide Safran bitkisinden dolayı,Zafranbolu ve daha sonra Safranbolu şekline dönüşmüştür.
Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'nun 1975 yılında şehri kentsel sit alanı ilan etmesi akademik çevrelerin ilgisini çekmiş ve bu ilgi zamanla Türkiye dışına da taşmıştır. Turistlerin ilgisi ile 90'ların başından itibaren küçük ve orta ölçekli turistik tesislerin oluşumu başlamıştır ve bu sayede terk edilen konaklar otel ve lokanta gibi yapılara dönüşmüş, anıtsal eserler restore edilmeye başlanmış ve unutulmakta olan el sanatları tekrar canlanmıştır.
UNESCO'nun 17 Aralık 1994'de Dünya Miras Listesi'ne aldığı Safranbolu,müze kent durumundadır.

hay_kes, Paul65, Hellas has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 2177
Points: 8
Discussions
  • None
Additional Photos by ender artur (enderartur) Silver Star Critiquer/Silver Note Writer [C: 45 W: 0 N: 37] (216)
View More Pictures
explore TREKEARTH