Photos

Photographer's Note

Bolu; özellikle Mengen aşçılarının Türk mutfağı konusunda tartışılmaz üstünlüğünü hepimiz biliriz. Bolu'ya geldiğinizde Bolu'nun meşhur yemeklerini yapan bir yerde değil; yaptığı nefis gözlemelerle Bolu'nun en meşhur mekânlarından biri haline gelen Kubbealtı'nda soluklanmanızı tavsiye ederim. Kubbealtı ismini bulunduğu tarihi mekândan almış. Şu anda restoran olarak kullanılan mekân, Yıldırım Beyazıt zamanında yanındaki cami ile birlikte Bolu'nun merkezine yaptırılan hamamda bulunan, peştemal ve havluların kurutulduğu yermiş. İşletmeci, mevcut yapıya zarar vermeden mekânı restore etmiş ve Boluluların hizmetine sunmuş. İçeride ilk dikkati çeken mimari oluyor. Aksesuarlar da bu mimariyi tamamlayacak biçimde seçilmiş.
Peki, nedir bu gözlemeyi bu kadar özel ve Bolu'ya has kılan derseniz; öncelikle kullanılan malzeme.. Kubbealtı sadece gözleme yapıyor ve mevsimlere göre gözleme içinde kullanılan malzeme değişiyor. Onlarca çeşidin arasında burayı uğrak haline getiren en özel lezzetse, yoğurtlu gözleme.
Anadolu köylerinde görmeye alışkın olduğumuz sac başında oturan kadınlar, gözlemeyi özenle ve gözünüzün önünde hazırlıyorlar. Piştikten sonra doğranıp üzerine yoğurt dökülen gözlemeniz, isteğinize göre sarımsaklı sosla süsleniyor ve sonuçta harika bir lezzet ortaya çıkıyor. Gözlemenin yanında sunulan buz gibi ve bol köpüklü özel Kubbealtı ayranıysa büyük bir keyifAyran zorunlu değil, nefis kokulu bir çay ya da değişik meşrubat da tercih edebilirsiniz tabii.
Kubbealtı'nda 31 çeşit gözleme,18 çeşit yoğurtlu gözleme ve 15 çeşit katmer yapılmakta. Eğer erken bir saatte Bolu'ya yolunuz düşerse ve güzel bir kahvaltı yapmak isterseniz, Kubbealtı bunun için de ideal. Sunulan bütün reçel çeşitleri ev yapımı..Bunun yanı sıra süt ve süt ürünleri, yumurta gibi gıdalar da yine yöredeki üreticilerden sağlanıyor..

Canınızı istettim biraz degil mi? :)

iyi haftalar..


If you come to Bolu and want to taste a different but delicious food, you should go to Kubbealti restaurant which was a part of a Turkish bath during Yildirim Beyazit in Ottoman Empire term.. The restaurant presents a kind of savory pancake ("gozleme" in Turkish) in different styles.. There are 31 kinds of different savory pancakes and 18 of them are presented with yoghurt.. and in this picture, the Turkish women are cooking them in the corner of the lovely restaurant.. you have a chance to watch them while waiting for your food..

Have a nice week!

ReLa

burGu, amazon, ymrk, azaf1, ersoyyilmaz, cemsultan, bostankorkulugu, KemaLMerT, cagla has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 4878
Points: 26
Discussions
Additional Photos by ReLa Moonkhan (gokanlam) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 678 W: 166 N: 1118] (6605)
View More Pictures
explore TREKEARTH