Photos

Photographer's Note

Artvin Borçka' ya 24 km uzaklıkta bulunan Karagöl gölünü besleyen bu dünya incisi harika çayın çevresinde 318 bitki türü tespit edilmiş . Bu muhteşem yer dünyadaki güzelliklerin bir çoğununun bir arada tecelli ettiği,her yerden hayat mucizesinin adeta fışkırdığı nadir yerlerden birisi.
Suyun akışının sesi ile çevredeki ağaçların, kuşların seslerinin muhteşem bir ahenkle bir araya geldiği bir musiki eşliğinde,bu harika güzelliklerin sanatkarına teşekküR duygusu kaplamıştı tüm benliğimizi...Kısacası uçuyorduk sanki gökyüzüne yakın bu cennet-misal yerde. Dünyaya bir başka gözle bakıyor insan bu cennette..

..........................................................................................................

Borcka Artvin, 24 km away from the lake that feeds the world Karagol 318 plant species have been identified around the pearl tea is wonderful. This is manifested in a combination of many of the great beauties in the world, one of the rare ones springing up almost every place of the miracle of life.
With the sound of the water flow of the surrounding trees, the birds in a magnificent tune, voices come together in a musical accompaniment, all covered in this great beauty, a sense of self from its creator, thanks ... In short, as if the sky were flying close to where this paradise-example. Looking forward to another world of people in heaven ..

jusninasirun has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1781
Points: 24
Discussions
  • None
Additional Photos by adnan gulberk (agulberk) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 590 W: 71 N: 618] (3794)
View More Pictures
explore TREKEARTH