Photos

Photographer's Note

sığ liman selimiye koyuna girmeden ki son koydur açıkta şeffaf,derin ve lacivert olan suyun kıyıya gittikçe rengi açılır ve sığlaşır.
körfeze doğru olan kısmaında ise bozburun batığı bulunmuş ve çıkarılmıştır;
Bu batığın çalışması Fred Hocker tarafından yönetilen bir ekip tarafından yapılmış. Arkeolojik araştırması için hava durumu nedeniyle yakındaki bir dağ eteğine iki katlı ahşap bir iskele inşa edilmiş. Bu batığın arkeolojik araştırması çok profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmiş. Kazıdan çıkarılan amforalar üzerinde özellikle çok titizlikle çalışılmış. içlerinden çıkan maddeler incelenmek üzere farklı bir kovaya boşaltılmış. Amforalar incelenen kadar ani bir değişiklikten etkilenmemeleri için bu süre boyunca deniz suyunda bekletilmiş. Daha sonra ise tatlı su havuzlarında tuzdan arındırılmışlar. Amforalar çıkarıldıktan ve kum tabakası temizlendikten sonra, Bozburun batığının çok iyi korunmuş ahşap gövdesine ulaşılmış. Yapılan çalışmalardan sonra bu geminin 9. yy 'da ya da 10. yy başında battığını göstermiş.
Batık, yaklaşık 26 m derinlikte başlıyor ve kayalara dik olarak 36 m civarına kadar iniyor.
Batıkda birçok amfora, o döneme ait paralar ve buna benzer o döneme aydınlatılacak birçok eşyaya ulaşılmıştır. Amforaların bir kısmının içinde zeytin ve üzüm bulunmuştur. Ayrıca bir kısmının da şarap içerdiği tespit edilmiştir.

buradan çıkan anforalar ve buluntular ve tekne bodrum sualtı müzesinde yer almaktadır.

Nobody has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1110
Points: 0
Discussions
  • None
Additional Photos by efser unsal (efi) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 280 W: 46 N: 509] (5303)
View More Pictures
explore TREKEARTH