Photos

Photographer's Note

Another view from the beautiful village of Sirince near the antique ciy of Ephesus.
Here a simple window, evidence of past good times, allthough the broken (lower part) of the glass is been glued rudely, still there is a beauty, which is not easy to describe. This entry is also been scanned from a 35 mm slide. This pretty village,is 30 km. from Kusadasi.The village is a perfect synthesis of Turk-Greek culture as of the 1920’s; after the independence war, people exchange between Greek and Turks has occured and all those typical Greek houses,though they kept their orginal outside characteristics,have received the local layout inside.The most beautiful thing is they are open to visitors you will be invited at a house for a cup of Tee,and can see the art of the House.Some of them are chanced to pansions,if you are looking for a peaceful Place, you will be in right way in Sirince….!!!!

Antik Efes kenti yakınlarındaki Şirinceden bir başka görüntü. Bu karede basit bir pencere . Cam'ın alt kısmı kırılmış ve beyaz un kolası bulaştırılmış bir bez'le yapıştırılmış.Kolanın akıntıları görülüyor. Bütün keşmekeşe rağmen bu pencerenin de kendine has bir güzelliği var. Bu resim'de 35 mm lik bir dia'dan tarandı. Bu güzel köy Kuşadasına 30 km mesafede olup, Türk-Yunan kültürlerinin mükemmel bir sentezini oluşturur. ; 1920 yıllarda, Türk İstiklal savaşı sonrası yapılan halkların mübadelesi sonucu burada kalan ve rumlara ait evler, hemen hemen aynen korunmuştur. Burada herhangi bir evin kapısını çaldığınızda güler yüzle, bir bardak çay içmeye davet edileceğiniz kesindir. Evlerin bazıları bugün pansiyon olarak hizmet vermektedir. Başınızı dinlemek istiyorsanız, Şirince en uygun yer.

Photo Information
Viewed: 1412
Points: 36
Discussions
  • None
Additional Photos by Mesut Ilgim (mesutilgim) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6141 W: 495 N: 17700] (98744)
View More Pictures
explore TREKEARTH