Photos

Photographer's Note

Another view from the beautiful village of Sirince near the antique ciy of Ephesus.
Here one of the two churches of the village can be seen : Church of St Demetrios .The second church is the church of St John the Baptist. The ruins of about a dozen chapels and monastic buildings can be found in various spots around the village. The belief in buried treasures has caused much destruction, so there is not much left standing in architectural ternms. This pretty village,is 30 km. from Kusadasi.The village is a perfect synthesis of Turk-Greek culture as of the 1920’s; after the independence war, people exchange between Greek and Turks has occured and all those typical Greek houses,though they kept their orginal outside characteristics,have received the local layout inside.The most beautiful thing is they are open to visitors you will be invited at a house for a cup of Tee,and can see the art of the House.Some of them are chanced to pansions,if you are looking for a peaceful Place, you will be in right way in Sirince….!!!!

Antik Efes kenti yakınlarındaki Şirinceden bir başka görüntü. Bu karede köy’ün genel görüntüsü içinde, iki kilisesinden biri olan Aya Dimitri kilisesi görülüyor. İkinci kilise ise vaftizci Yahya adına yapılmış ve nisbeten daha iyi durumda olan bir kilise. Köyün muhtelif yerlerinde bir düzine kadar şapel ve manastır kalıntısına ratlamak mümkün. Buralara bazı hazinelerin gömülü olduğu inancı nedeni ile pek çoğu harap durumda. Bu güzel köy Kuşadasına 30 km mesafede olup, Türk-Yunan kültürlerinin mükemmel bir sentezini oluşturur. ; 1920 yıllarda, Türk İstiklal savaşı sonrası yapılan halkların mübadelesi sonucu burada kalan ve rumlara ait evler, hemen hemen aynen korunmuştur. Burada herhangi bir evin kapısını çaldığınızda güler yüzle, bir bardak çay içmeye davet edileceğiniz kesindir. Evlerin bazıları bugün pansiyon olarak hizmet vermektedir. Başınızı dinlemek istiyorsanız, Şirince en uygun yer.

Photo Information
Viewed: 2754
Points: 36
Discussions
Additional Photos by Mesut Ilgim (mesutilgim) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6169 W: 495 N: 17843] (99338)
View More Pictures
explore TREKEARTH