Photos

Photographer's Note

Artemis of the Wildland, Mistress of Animals

I have been posting too many "fresh" photos recently. It is time to return to my vaults for some historic moments. This portrait of Artemis was taken in September 1985 at the Ephesus Archeological Museum in Selçuk, Turkey.

In Greek mythology, Artemis is the daughter of Leto and Zeus, and the twin of Apollo. She is the goddess of the wilderness, the hunt and wild animals, and fertility. Artemis was worshiped in most Greek cities but only as a secondary deity. However, in Asia Minor she was a prominent deity. In Ephesus, a great temple was built in her honor, which became one of the "Seven Wonders of the Ancient World". But at Ephesus she was worshiped mainly as a fertility goddess, and was identified with Cybele the mother goddess of eastern lands. The cult statues of the Ephesian Artemis differ greatly from those of mainland Greece, where she is depicted as a huntress with her bow and arrows. Those found at Ephesus show her in the eastern style, standing erect with numerous nodes on her chest. There have been many theories as to what they represent. Some say they are breasts, others that they are bulls' testes which were sacrificed to her. The true interpretation remains uncertain, but it is clear they represent fertility.


Vahşi Diyarların Artemis’i, Hayvanların Hanımefendisi

Son zamanlarda çok fazla "taze " fotoğraf yükledim. Bazı tarihi anlar için benim mahzenime dönmek zamanı geldi. Bu Artemis portresi Eylül 1985’te Selçuk, Türkiye'de Efes Arkeoloji Müzesi’nde alındı.

Yunan mitolojisinde, Artemis Leto ve Zeus'un kızı ve Apollon'un ikiz kardeşidir. O el değmemiş yerlerin, avın ve yaban hayvanlarının ve bereketin tanrıçasıdır. Artemis Yunan şehirlerde sadece ikincil bir tanrı olarak tapınılırdı. Ancak, Anadolu'da o önemli bir tanrıydı. Efes’te, "Antik Dünyanın Yedi Harikası,nın" biri haline gelen büyük bir tapınak onun onuruna inşa edilmiştir. Ama Efes’te o özellikle bir bereket tanrıçası olarak tapınılmış ve doğu topraklarının ana tanrıçası Kibele ile bir tutulmuştur. Efes Artemisinin kült heykelleri, yay ve ok ile bir avcı olarak tasvir edilen Kıta Yunanistandakilerden büyük ölçüde farklıdır. Efes’te bulunanlar onu doğu tarzında göğsüne çok sayıda yumruları ile dimdik ayakta gösterir. Neyi temsil ettikleri hakkında birçok teori vardır. Bazıları onların göğüsler, diğerleri ona kurban edilen boğaların testisleri olduğunu söylerler. Gerçek yorumlanması belirsizdir, ama onların doğurganlığı temsil ettikleri açıktır .

Kugart, mirosu, ourania, kato, ikeharel has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 2106
Points: 18
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4591 W: 186 N: 9686] (36003)
View More Pictures
explore TREKEARTH