Photos

Photographer's Note

Asklepion yakınlarındaki bir restoranın içinden Akropol... Sağ ve sol köşedeki siyah bantlar dışındaki kısımlar restoranın penceresidir...

from interior of a restaurant that stands Asklepion area to Pergamon Akropol...

Pergamon, günümüzde İzmir iline bağlı Bergama ilçesinin merkezinin yerinde kurulu antik kentin adıdır. Pergamon, eski çağlardada Misya bölgesinin önemli merkezlerinden biriydi. İ.Ö. 282-133 arasında da Pergamon Krallığı’nın başkentiydi. Pergamon adı, bir söylence kahramanı olan Pergamos'tan gelir. Pergamos’un, Teuthrania kralını öldürdükten sonra kenti ele geçirdiği ve kendi adını verdiği sanılır. Başka bir söylenceye göre de Teuthrania Kralı Grynos savaşta Pergamos'tan yardım istemiş, zaferden sonra iki kent kurdurarak birine onun onuruna Pergamon, ötekine de Gryneion adını vermiştir.

Yazılı belgelerde Pergamon'dan ilk kez İ.Ö 4. yüzyılın başlarında söz edilir. Kent daha sonra Pergamon Krallığı'nın başkenti oldu. Bu dönemde saray, tapınak, tiyatro gibi yapılarla yapıldı, kent kule ve surlarla çevrildi. Pergamon, krallığın Roma'ya bağlanmasından sonra da Batı Anadolu'nun sayılı kentlerinden biri olarak kaldı.

Eski kentin kalıntılarını, 1870’lerde Batı Anadolu’da demiryolu döşenmesinde çalışan Alman mühendis Carl Humann buldu. Pergamon'da ilk araştırma ve kazı çalışmalarına da 1878'de başlandı. Kazılar ve onarım çalışmaları günümüzde de sürmektedir.

Pergamon, Pergamum or Pérgamo (in Greek, Πέργαμος or Πέργαμον) was an ancient Greek city in modern-day Turkey, in Mysia, today located 16 miles (26 km) from the Aegean Sea on a promontory on the north side of the river Caicus (modern day Bakırçay), that became the capital of the Kingdom of Pergamon during the Hellenistic period, under the Attalid dynasty, 281–133 BC. Today, the main sites of ancient Pergamon are to the north and west of the modern city of Bergama.

Regards
Anıl

gezgin37, umutlu101 has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1421
Points: 10
Discussions
  • None
Additional Photos by Anil Tamer Yilmaz (Thrax) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 267 W: 64 N: 350] (2600)
View More Pictures
explore TREKEARTH