Photos

Photographer's Note

Ödemiş'i çevreleyen Bozdağlar'da bulunan bu şirin yayla, aynı zamanda gölü ile de ünlüdür. Göl, çevresi çam ormanları ile kaplı yaylanın tam ortasındadır. Nefis havası, konaklama tesisleri ile spor kulüplerinin de kamp yeri olarak kullandığı Gölcük tam anlamıyla bir doğa cennetidir. Denizden yüksekliği yaklaşık 1100 metre olan göl tektonik hareketlerle oluşmuştur. Gölün derinliği ortalama 5 metredir. Gölcük'ün İzmir'e uzaklığı 130, Ödemiş'e ise 18 kilometredir. Göl kenarında 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün 1934 yılında kalmış olduğu tarihi bina, bugün halen otel olarak kullanılmaktadır.

Benden de ufak bir bilgi: Göl suyunun nerden geldiği henüz bilinmiyor. Havaların sıcak olması nedeniyle buharlaşan su kış mevsiminde tekrar yükseliyor. Bu yükselmenin nasıl olduğunu bilim adamları henüz daha cözemediler..
Giderken elma ağaçlarının olduğu tarlalardan geciyorsunuz. Arabadan inip birkaç elma koparmak istemeyin kovalıyolar üzüm bağları var. heryer yemyeşil hele birde ilkbaharda giderseniz hayranlıkla dönersiniz. Acıkcası insanın ordan geriye dönesi gelmiyor..
Gercekten Gölcük cennetten bir parca gibi. Gercekten cok güzel.

Bozdağ is one of the most beautiful towns in Ödemiş county. It is set on the slope of Mt. Boz, which is 3157 m. above sea level. Bozdağ is a green paradise surrounded by chestnut, walnut and cedar trees. In antiquity Bozdağ was called Tmolos. Since there is considerable snow fall in winter time, a ski resort has been set up in Bozdağ.
Gölcük is located over Bozdağ and it is a natural lake. Altitude is 1050 meters and It is full snowly in all winter season. It is only 130 km to İzmir and 18 km. away from Bozdağ ski centre.
You can do any sports, cross, trophy, football, hunting, parachute and water sports. n There are some confortabe hotels for accommodatio.

Photo Information
Viewed: 6830
Points: 111
Discussions
Additional Photos by Saylan Basegmez (saylan-cb) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 2085 W: 0 N: 2086] (12738)
View More Pictures
explore TREKEARTH