Photos

Photographer's Note

Ülkemiz kültürünün yüzaklarında Afrodisyasın yaratıcısı rahmetli Prof.Kenan Erimin iki yakın dostu,kendi meslekleri dışında,resim ve fotoğraf sanatı, arkeoloji, araştırmacı- yazarlık meraklarıyla ortak yönleri olan;
TTE,ün en değerli ustalarından sevgili dostlarım batalay(Bülent Atalay) ve mesutilgim(Mesut Ilgım)Bey ler için,çok değer verdikleri Aphrodisias'tan bir fotoğrafımı seçtim.Bu sitede bu kadar gencin arasında TEVELLÜT lerimizin yakın oluşuda kendimi sizlere,herzaman daha yakın hissettmeme neden oldu galiba.

Sevgili Mesut Bey, bu kare,galerinizin büyük çoğunluğunu tutan yüzlerce muhteşem Afrodisyas fotoğraflarının yanında sizin için yaratıcı bir seçim olmadı(WSta bunu telafi etmeye çalıştım), ancak izlediğim kadarı ile yıllardır gelişimi için emek verdiğiniz bu ören yeri sizin adeta 3. çocuğunuz olmuş, birinin üzerinde beğendiği bir kıyafeti çocuğunada almak için heveslenen ve nerden aldınız sorusunu yönelten anneler gibi gönlünüz gözünüz hep orada,Bülent Beyin Köstence müzesindeki küplerin ayaklıkları,önerinizi örneği yok diye kabul etmeyen İng.arkeologa göstermek istediğiniz fotoğ.gibi.En verimli çağınızda bence erken emekli olmuşsunuz ama paylaşacak ve yapacak çok şeyi olan sizin gibi yaratıcı, donanımlı ve hiperaktif birinin sosyal projeleri ve faaliyeleri, görünen o ki çalışandan daha fazla mesai yapmanıza sebep oluyor.Tatil sitenizde bile çocuklarla geliştirdiğiniz graffiti herkese örnek olacak ne güzel bir etkinlikti.TE teki ustalığınızdan kendi adıma son derece yararlandım Hem zengin arşivinizden hem yeni çekimlerinizden sunduğunuz birbirinden değerli serilerinizi izlemek olağan üstü keyifti.TE.teki üyelik süremi,ilerleyen yaşımın 2.5 altın yılı diye düşünmeme sebep olan değerli dostlarımın başındasınız .Sonsuz teşekkürler ediyorum

Sevgili Bülent Bey,çok değerli bilim adamlığınız, sanatçılınız,yazarlığınız,Amerikada ülkemizin tanıtımı için yoğun programlarlar dahilinde tek başına lobi gibi çalışan gönüllü kültür elçiliğiniz ve 24 saatte nasıl zaman yarattiğiniza şaştığım TE faaliyetiniz-ki hepimiz için onur vesilesi- yanında beni en çok etkileyen yönünüz Sevgili kız kardeşiniz Gülseren Hanımın davetinde şahit olduğum,olağanüstü mütevazi kişiliğinizdi.Sizinle ve sevgili ,güzel eşiniz Carol Jean ile tanıştığım günü yaşamımın en güzel kazanımlarından sayıyorum.

Şimdi Amerikada gece vakti, sabah kahvaltınızda size fırından yeni çıkmış sıcacık çıtır simit (biz Egeliler gevrek deriz)ve Sevgili İffetin size gerçeğini ikram edeceği ince belli bardakta halis Türk çayı ikram etmek istiyorum. O halde sizi Mesut Beyle birlikte WORKSHOP salonuna alayım.
-Çaylar,Ayvalığın Cunda (Alibey) adasının ünlü tarihi Taş kahvesinden (Bu kare Mesut Bey için)
-simitse sabah gezmemde Ayvalığın eski tarihi sokaklarının birinde rastladığım simit fırınından (Bu karede sizin için)
----------------------------------------------
GÜNEY AGORA
M.S. I. Yüzyılın başları ile II. yüzyılın ortalarında kuzey agora ile tiyatronun arasında yapılan güney agora kentin ikinci büyük meydanıdır. Güney agorada inşa edilen ilk yapı olan kuzey portiko imparator Tiberius’a adanmıştır.Galerimin 2. sayfasında yer alan-detail of the wall- başlıklı karemde görebileceğiniz portikonun frizleri çelenk zincirleri arasında yer alan tiyatro maskeleri ve diğer başlarla süslenmiştir. Bu seçkin frizlerin bir bölümü Afrodisias müzesinin bahçe duvarları üzerinde sergilenmiştir. Güney agoranın güney ve batı kısımlarında sütunlu portikolarla çevrilmiştir. Bunların arkasında kentin önemli kamusal alanları konumlandırılmıştır. Batıda Hadrian Hamamı ve güneyde kamusal bazilika ile tiyatro. Güney agoranın güneydoğu köşesinde masif duvarlarla desteklenmiş kapalı bir geçit doğrudan tiyatroya ulaşımı sağlıyordu. Güney agoranın doğu tarafında yüksek sütunları olan ve zengin bir heykel koleksiyonu barındıran bir cephe yer almaktadır. Güney agoranın merkezinde yer alan bezemeli uzun havuz yapının en göze çarpan unsurlarından biridir. Batı ve doğu tarafı 1980’lerde kazılmış olan havuzun, orta kısmı henüz kazılmamıştır.

TGULUMSER, ahmetgedikli has marked this note useful

Photo Information
  • Copyright: Setenay Suzer (setenay) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 917 W: 28 N: 1271] (7706)
  • Genre: Places
  • Medium: Color
  • Date Taken: 2008-08-12
  • Categories: Ruins
  • Exposure: f/8, 1/250 seconds
  • More Photo Info: view
  • Photo Version: Original Version, Workshop
  • Date Submitted: 2008-10-17 0:31
  • Favorites: 1 [view]
Viewed: 3108
Points: 20
Discussions
Additional Photos by Setenay Suzer (setenay) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 917 W: 28 N: 1271] (7706)
View More Pictures
explore TREKEARTH