Photos

Photographer's Note


My Intro to Israel, Day 4, Scene 2

I was going to skip over these photos of the water from Tel Dan National Park because they were not up to snuff. They were either too dark, or worse yet, had blown-out areas. For example, this main entry had a blown-out sky. But when Ike Harel (ikeharel) mentioned that “The Dan Reservation is mainly about water, and considered to be the Garden of Eden mentioned in the Bible,“ I changed my mind and decided to post wet photos from the Dan Reservation after trying to address their shortcomings. For example, this photo had a graduated blue filter applied in Photoshop. So Ike, these are for you!

Aviva and Shmuel Bar-Am write in The Times of Israel that Dan is the largest of the Jordan River’s three sources and the only one which has been located within Israeli borders since 1948. According to legend, the Dan gets its name from the Hebrew word for “judge” (dayan), from a time when each of the three rivers went its separate ways. The rivers bragged and boasted about which was the largest and most beautiful, finally asking God to come down from the heavens and decide which of the three was the most superior. When the Lord couldn’t make up his mind, goes the story, He suggested all three rivers join together. The ancient wise men of Israel say that the Dan actually won, because the word Jordan means “came out of the Dan”.


Dan
İsrail’e Önsözüm, Gün 4, Sahne 2

Ben Tel Dan Milli Parkı'nda bu suyun fotoğraflarını atlayacaktım çünkü onlar kalite kontrolumdan geçemedi. Bunlar ya çok koyu, ya da daha kötüsü, yanıklıydı. Örneğin, bu ana girişte bir yanık gökyüzü vardı. Ama Ike Harel (ikeharel) "Dan Rezervasyonu esasen su hakkındadır ve İncil’de belirtilen cennet bahçesi olarak kabul edilir" deyince ben fikrimi değiştirdim ve onların eksikliklerini düzeltmeye denedikten sonra Dan Rezervasyonu’nun ıslak fotoğraflarını yüklemeye karar verdim. Örneğin, bu fotoya Photoshop’ta dereceli mavi filtre uygulandı. İşte Ike, bunlar senin için!

Dan Ürdün Nehri'nin üç kaynağından en büyüğü ve 1948 yılından beri İsrail sınırları içinde yer alan tek biridir, The Times of Israel’de (İsrail Zamanları) Aviva ve Shmuel Bar-Am yazarlar. Efsaneye göre, Dan adını her üç nehrin ayrı ayrı yollara gittiği bir zamandan İbranice sözcük "yargıç"tan (dayan) alır. Nehirler hangilerinin en büyük ve en güzel olduğuna övünmüş ve böbürlenmişler, en sonunda Tanrı’ya gökten inmesini ve üçünün içinde hangisinin en üstün olduğuna karar vermesini sormuşlar. Hikayeye göre Rab karar veremeyince her üç nehre bir araya gelmelerini önerir. İsrail'in eski bilge adamları Dan'ın aslında kazandığını söylüyorlar çünkü Yordan* kelimesi "Dan’dan çıktı" anlamına gelir.

*Ürdün kelimesinin İbranicesi.

jcpix, danos, pajaran, seres76, ikeharel, ChrisJ has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1405
Points: 20
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4472 W: 176 N: 9435] (35121)
View More Pictures
explore TREKEARTH