Photos

Photographer's Note


My Intro to Israel, Day 3, Scene 2

Upon our departure from Ein Bokek, we travelled north along Rt. 90 and first stop was Qumran. As much as I have tried to stay out of politics so far, uploading this photo dragged me right into it because Qumran is in the West Bank. Should I upload it as being in Palestine or Israel? Wikipedia describes it as "an archaeological site in the Occupied Palestinian West Bank managed by Israel's Qumran National Park." I finally went with the convention set by other TE users, all photos from Qumran seem to be presented as being in Israel, directly linked to Jerusalem.

Since the discovery of the Dead Sea Scrolls in 1947-1956, extensive excavations have taken place in Qumran. It is best known as the settlement nearest to the caves where the Dead Sea Scrolls were hidden, caves in the sheer desert cliffs and beneath, in the marl terrace. This photo is looking south from the north end of the cisterns found in the complex. Many scholars have viewed these several large stepped cisterns at Qumran as ritual baths. This supports the theory that the site was a religious settlement. However, there are also difficulties in understanding all these cisterns as baths.


Kumran’ın Sarnıçları
İsrail’e Önsözüm, Gün 3, Sahne 2

Ein Bokek'ten ayrılışımızdan sonra Devlet Yolu 90 boyunca kuzeye gittik ve ilk durağımız Kumran idi. Bugüne kadar siyasetin dışında kalmaya çalışmama rağmen bu fotoğrafı yüklemek beni tam içine sürükledi çünkü Kumran Batı Şeria'da. Bunu Filistin’de mi ya da İsrail’de olarak yüklemek gerekir? Wikipedia burayı şöyle tanımlıyor, "İsrail'in Kumran Milli Parkı tarafından yönetilen İşgal Altındaki Filistin Batı Şeria'da bir arkeolojik site." Sonunda diğer TE kullanıcıları tarafından belirlenen düzen ile gittim, tüm Kumran fotoğrafları doğrudan Yeriselam'a bağlı olarak İsrail'de olarak sunulmuş gibi görünüyor.

1947-1956 yılında Ölü Deniz Parşömenleri’nin keşfinden beri, Kumran’da kapsamlı kazılar yer almıştır. Burası Ölü Deniz Parşömenleri’nin gizlendiği mağaralara, çölde dik uçurumlarde ve altında marn terastaki mağaralara, en yakın yerleşim yeri olarak bilinir. Bu fotograf komplekste bulunan sarnıçların kuzey ucundan güneye bakıyor. Birçok akademisyen Kumran’daki bu birkaç büyük, basanaklı sarnıçları ritüel hamam olarak görürler. Bu sitenin dini bir yerleşim olduğu teorisini destekliyor. Ancak, tüm bu sarnıçları hamam olarak anlamakta da zorluklar vardır.

fritzi007, ikeharel, nikkitta has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1270
Points: 16
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4594 W: 187 N: 9694] (36031)
View More Pictures
explore TREKEARTH