Photos

Photographer's Note


My Intro to Israel, Day 6, Scene 11

As we were approaching our hotel in Jerusalem, our guide explained how hotels in that neighborhood were the prime meeting place for orthodox couples. Apparently, the acceptable meeting places for them would be in public areas with some semblance of privacy, so what better place than lobbies of touristic hotels? We were on the lookout for such gatherings when I spotted this gentleman in front of our hotel. I assume he had struck up a conversation with the attendant while he was waiting for his date.

Nasıl Görünüyorum?
İsrail’e Önsözüm, Gün 6, Sahne 11

Yeriselam'da otelimize yaklaşırken, rehberimiz bu mahalledeki otellerin nasıl ortodoks çiftler için başlıca buluşma yeri olduğunu açıkladı. Görünüşe göre, onlar için kabul edilebilir buluşma yerleri biraz mahremiyet sağlayacak kamu alanlarıydı yani turistik otel lobilerinden daha iyi bir yer olur muydu? Ben bizim otelin önündeki bu beyefendiyi farkettiğimde biz böyle toplantılar için uyanıktık. Ben onun için randevusunu beklerken o görevli ile bir sohbet başlatmıştı diye varsaydım.

acevherli, ikeharel has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1071
Points: 11
Discussions
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4476 W: 177 N: 9443] (35157)
View More Pictures
explore TREKEARTH