Photos

Photographer's Note


My Intro to Israel, Day 1, Scene 1

After a long flight, we arrived at Tel Aviv Ben Gurion International Airport. This was taken as we were walking to Passport Control.

According to Wikipedia, it is one of two airports serving the Tel Aviv Metropolitan Area, the other being Sde Dov Airport, which provides primarily domestic flights. Ben Gurion International Airport serves as an international gateway to not only the Tel Aviv and Jerusalem metropolitan areas but to the majority of Israel. The airport is as a hub for El Al, Israir Airlines, and Arkia Israeli Airlines. Ben Gurion airport is considered one of the world's most secure airports, it has been the target of several terrorist attacks, but no attempt to hijack a plane departing from Ben Gurion airport has succeeded.

The airport began as an airstrip of four concrete runways on the outskirts of the town of Lydda. It was built in 1936, during the British Mandate for Palestine, chiefly for military purposes. First known as Wilhelma airport, it was renamed RAF Station Lydda in 1943. During World War II it served as a major airfield for military air transport and aircraft ferry operations between military bases in Europe, Africa, the Middle East (mainly Iraq and Persia) and South/Southeast Asia.

The first civilian transatlantic route, New York City to Tel Aviv, was inaugurated by TWA in 1946. The British gave up Lydda airport at the end of April 1948. Flights resumed on 24 November 1948. Within a decade, air traffic increased to the point where local flights had to be redirected to the Sde Dov airfield (SDV) on the northern Tel Aviv coast. By the mid-1960s, 14 international airlines were landing at Lod Airport. The airport was renamed Ben Gurion International Airport in 1973 to honour Israel's first Prime Minister, David Ben-Gurion.


Pasaport Kontrol’e Yürürken
İsrail’e Önsözüm, Gün 1, Sahne 1

Uzun bir uçuştan sonra, Tel Aviv Ben Gurion Uluslararası Havalimanı'na geldik. Bu Pasaport Kontrol’e yürürken alınmıştır.

Vikipedi’ye göre, Tel Aviv Büyükşehir Alanı’na hizmet veren iki havaalanlarından bir tanesidir, öbürü öncelikle yurtiçi uçuşlar sağlayan Sde Dov Havaalanıdır. Ben Gurion Uluslararası Havaalanı sadece Tel Aviv ve Kudüs metropollerine değil ama İsrail'in çoğunluğuna uluslararası bir ağ geçidi olarak hizmet vermektedir. Havalimanı El Al, Israir Airlines ve Arkia İsrail Havayolları için merkezdir. Ben Gurion havaalanı dünyanın en güvenli havaalanlarından biri olarak kabul edilir, birkaç terörist saldırıların hedefi olmuştur, ama Ben Gurion havaalanından kalkan bir uçağı kaçırmak için hiçbir girişimde başarılamamıştır.

Havaalanı Lydda kentinin eteklerinde dört beton pistli uçak pisti olarak başladı. Askeri amaçlar için başta Filistin İngiliz mandası sırasında iken 1936 yılında inşa edilmişti. İlk olarak Wilhelma havaalanı olarak bilindi, 1943 yılında RAF Lydda İstasyonu’na değiştirildi. II. Dünya Savaşı sırasında askeri hava taşımacılığı ve Avrupa, Afrika, Ortadoğu (özellikle Irak ve İran) ve Güney / Güneydoğu Asya askeri üsleri arasındaki uçak feribot operasyonları için önemli bir havaalanı olarak görev yaptı.

İlk sivil transatlantik rota, New York’tan Tel Aviv’e, 1946 yılında TWA tarafından açıldı. İngilizler Nisan 1948 sonunda Lydda havaalanını bıraktılar. Uçuşlar 24 Kasım 1948 tarihinde yeniden başladı. On yıl içinde, hava trafiği yerel uçuşların kuzey Tel Aviv sahilinde Sde Dov havaalanı (SDV) yönlendirilmek noktasına kadar arttı. 1960'ların ortalarında, 14 uluslararası havayolu Lod Havaalanı'na iniş yapıyordu. Havaalanının ismi İsrail'in ilk Başbakanı David Ben-Gurion’u onurlandırmak için 1973 yılında Ben Gurion Uluslararası Havaalanı olarak değiştirildi.

ikeharel, ourania, jcpix, pajaran, shevchenko, papagolf21, nikkitta, danos has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1353
Points: 24
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4557 W: 181 N: 9624] (35797)
View More Pictures
explore TREKEARTH