Photos

Photographer's Note


My Intro to Israel, Day 2, Scene 10

From the number of photos showing people reading a newspaper while floating on the Dead Sea I had seen and the frequency of announcements from our guide as to what to do to prepare for such an experience, I knew I had to try it out for myself. These are the recommendations I remember: You should not have any open wounds. You should wear water shoes. You should go in to a water level that you can gently lay on your back. You should not splash any water. You should not immerse your face or let water get in your eyes. If water gets in your eyes, ask for help and wash your eyes with fresh water. After all these precautions, floating on the water is a breeze! Well, let me tell you, I would go to the dead Sea again but not necessarily for floating in it but for the rugged beauty in the area. Floating in the Dead Sea is not all that it's cracked up to be, I'd much rather float in the Mediterranean and be able to swim, dive and splash at the same time.

Since I have seen so many photos of individuals floating in the Dead Sea, I have chosen to upload a photo that shows the entire beach area from our hotel balcony. The mountains on the opposite shore are Jordan. The dikes that crisscross the lake are the boundaries of the salt evaporation pans.

In recent decades, the Dead Sea has been rapidly shrinking because of diversion of incoming water from the Jordan River to the north. As a result, the southern half is separated from the northern half at what used to be the Lisan Peninsula. The southern end is fed by a canal maintained by the Dead Sea Works, a company that converts the lake's raw materials. In 1930, the lake level was 390 m below sea level and its surface area was 1050 km2. In 2014, the lake is at -427 m with a surface area of 600 km2. To combat total evaporation of the lake, Israel, Jordan and the Palestinian Authority signed an agreement for laying a water pipeline to link the Red Sea with the Dead Sea In December 2013. The pipeline will be 110 miles long and is estimated to take up to five years to complete.


Ein Bokek Plajı
İsrail’e Önsözüm, Gün 2, Sahne 10

Gördüğüm Ölü Deniz üzerinde yüzerken gazete okuyan insanları gösteren fotoğraf sayısından, ve rehberimizin böyle bir deneyime hazırlanmak için ne yapmamız gerektiğini anlattığı duyuruların sıklığından bunu kendim de denemek zorunda olduğumu biliyordum. Hatırladığım tavsiyeler şunlardır: Herhangi bir açık yara olmamalıdır. Su ayakkabısı giymelisiniz. Hafifçe sırtüstü yatılabilecek bir su seviyesine gitmek gerekir. Herhangi bir su sıçraması olmamalıdır. Yüzünü batırmayın veya suyun gözünüze kaçmasına izin vermeyin. Su gözünüze kaçarsa, yardım isteyin ve tatlı su ile gözlerinizi yıkayın. Bütün bu tedbirlerden sonra, su üzerinde yüzmek bir çocuk oyuncağı! Eh, size söyleyeyim, ben Ölü Deniz’e tekrar giderim ama içinde yüzmek için değil bölgedeki kaba güzellik için. Ölü Deniz’e girmek öyle ahım şahım değil, ben daha ziyade Akdeniz'e girip ve yüzmeyi, dalışı ve aynı zamanda sıçramayı tercih ederim.

Ben Ölü Deniz’e girmiş bireylerin pek çok fotoğraf gördüğümden dolayı, bizim otel balkonundan tüm plaj alanını gösteren bir fotoğrafı yüklemeyi seçtim. Karşı kıyıdaki dağlar Ürdün. Gölde çapraz setler tuz buharlaşma göletleri sınırlarıdır.

Son yıllarda, kuzeyde Ürdün Nehri'nden gelen suyun saptırılması yüzünden Ölü Deniz hızla daralmıştır. Sonuç olarak, güney yarısı bir zamanlar Lisan Yarımadası olan yerden kuzey yarısından ayrılır. Güney ucu Dead Sea Works, gölde hammaddeyi dönüştüren bir şirket, tarafından korunan bir kanal tarafından beslenir. 1930 yılında, göl seviyesi deniz seviyesinin altında 390 m ve yüzölçümü 1.050 km2 idi. 2014 yılında, göl 600 km2 yüzölçümü ile -427 metrededir. Gölün tamamen buharlaşması ile mücadele etmek için, İsrail, Ürdün ve Filistin Otoritesi, Aralık 2013’de Ölü Deniz ile Kızıldeniz’i bağlamak için bir su boru hattı döşenmesi için bir anlaşma imzaladı. Boru hattı 110 kilometre uzunluğunda olacak ve tamamlanması tahminen beş yıl kadar sürecektir.

cornejo, jhm, ikeharel, ourania, fritzi007, adores has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1591
Points: 32
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4725 W: 198 N: 9990] (37153)
View More Pictures
explore TREKEARTH