Photos

Photographer's Note


My Intro to Israel, Day 3, Scene 9

Late afternoon, we got to our destination in Tiberias, The Scots Hotel. This is a view of the Sea of Galilee from the gardens of the hotel, which started its life as a hospital of the Scottish Church.

The hospital building was erected in the 19th century by Dr. David Watt Torrance - a Scottish surgeon, who saw medicine and treating the sick in the Holy Land as his calling.

The first hospital in Tiberius was built in January 1894 by Dr. Torrance who managed the hospital, worked in it and also travelled around the region treating its inhabitants including the residents of Safed.

In 1921, his son, Dr. Herbert Torrance, joined his father and worked at the hospital until his retirement in 1953. The mayor of Tiberius at the time awarded him a gold pin as a gesture of profound gratitude from the city. The hospital continued operating as a maternity hospital till 1959, and several years later the main buildings were refurbished as a Hospice for pilgrims.

The luxurious hotel was established by the Scottish Church in 2004 in the historical compound of the Scottish Hospital, and uniquely combines the 19th century basalt buildings with a modern and up-to-date hotel of international standards.

The WS contains a photo of the entrance to the hotel.


The Scots Hotel’den (İskoçlar Oteli) Celile Gölü
İsrail’e Önsözüm, Gün 3, Sahne 9

Akşam üzeri biz Taberiye'de, The Scots Hotel’de (İskoçlar Oteli) hedefimize vardık. Bu, İskoç Kilisesi'nin bir hastanesi olarak hayatına başlayan otelin bahçelerinden Celile Gölü’nün bir görünümüdür.

Hastane binası 19. yüzyılda Dr David Watt Torrance, Kutsal Topraklar’da tıbbı ve hastaları tedavi etmeyi kendisinin çağrısı olarak gören bir İskoç cerrah, tarafından inşa edilmiştir.

Taberiye'nin ilk hastanesi Ocak 1894’de hastaneyi yöneten, orda çalışan ve aynı zamanda Safed sakinleri dahil bölgenin sakinlerinin tedavisi için etrafta seyahat eden Dr Torrance tarafından inşa edilmiştir.

1921 yılında, oğlu, Dr Herbert Torrance, babasına katıldı ve 1953 yılında emekli oluncaya kadar hastanede çalıştı. O zamanın Taberiye belediye başkanı şehirden derin bir şükran jesti olarak onu altın iğne ile ödüllendirildi. Hastane 1959 yılına kadar bir doğumevi olarak faaliyetine devam etti ve birkaç yıl sonra ana binaları hacılar için bir Darülaceze olarak yenilendi.

Lüks otel İskoç Hastanesi’nin tarihsel bileşiğinde 2004 yılında İskoç Kilisesi tarafından kuruldu ve benzersiz olarak 19. yüzyıl bazalt binaları modern ve uluslararası standartlara uygun bir otel ile birleştirmektedir.

WS (atölye) otelin girişinden bir fotoğraf içerir.

ikeharel, jcpix, ourania has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1198
Points: 16
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4562 W: 183 N: 9635] (35831)
View More Pictures
explore TREKEARTH