Photos

Photographer's Note


My Intro to Israel, Day 5, Scene 6

This is an icon and votive candles in front of it at the Church of the Multiplication of the Loaves and Fish. The church is on the northwest shore of the Sea of Galilee, close to the Church of the Beatitudes.

The modern church stands on the site of 4th and 5th-century churches. It preserves a splendid early Christian mosaic as well as the traditional stone on which the miraculous meal was laid. The site was bought by the Deutsche Verein vom Heilige Lande (German Association of the Holy Land) and excavated in 1932; a protective cover was built over the mosaics in 1936. In 1982 this was replaced by the modern Church of the Multiplication of the Loaves and Fish, which is a faithful reconstruction of the original.


Bir İkon ve Adak Mumları
İsrail’e Önsözüm, Gün 5, Sahne 6

Bu Somun ve Balıkların Çoğalması Kilisesi’nde bir ikon ve önündeki adak mumlarıdır. Kilise Kutluluklar Kilisesi’ne yakın, Celile Gölü’nün kuzeybatı kıyısındadır.

Modern kilise 4. ve 5. yüzyıl kiliseleri sitesi üzerinde durmaktadır. Burası görkemli bir erken Hıristiyan mozaik ile mucizevi yemeğin konulduğu geleneksel taşı korur. Site Deutsche Verein vom Heiligen Lande (Kutsal Topraklar Alman Birliği) tarafından satın alınmış ve 1932 yılında kazılmıştır; 1936 yılında mozaiklerin üzerine bir koruyucu yapı inşa edilmişti. 1982 yılında, bu orijinaline sadık yenidenyapı olan çağdaş Somun ve Balıkların Çoğalması Kilisesi tarafından değiştirildi.

pajaran, aliabazari, ikeharel, COSTANTINO, ChrisJ, Didi has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1637
Points: 22
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7679 W: 302 N: 16545] (62579)
View More Pictures
explore TREKEARTH