Photos

Photographer's Note


My Intro to Israel, Day 4, Scene 12

The Sea of Galilee Boat, also known as the Jesus Boat, was an ancient fishing boat from the 1st century CE (the time of Jesus), discovered in 1986 on the north-west shore of the Sea of Galilee in Israel. The remains of the boat first appeared during a drought, when the waters of the lake receded. The remains were found by brothers Moshe and Yuval Lufan, fishermen from Kibbutz Ginosar. Upon reporting the discovery to the authorities who sent out a team of archaeologists to investigate, an archaeological dig followed, undertaken by members of Kibbutz Ginosar, the Israel Antiquities Authority, and numerous volunteers. Because of a rumour that the boat was full of gold, the dig had to be guarded night and day. Excavating the boat from the mud without damaging it, quickly enough to extract it before the water rose again, was a difficult process which lasted 12 days and nights. The boat was then submerged in a chemical bath for 7 years before it could be displayed at the Yigal Allon Museum in Kibbutz Ginosar.

Celile Gölü Teknesi
İsrail’e Önsözüm, Gün 4, Sahne 12

Ayrıca İsa Teknesi olarak bilinen Celile Gölü Teknesi, İsrail'de Celile Gölü kuzey-batı kıyısında 1986 yılında keşfedilen M.S. 1. yüzyıldan (İsa'nın zamanı) antik bir balıkçı teknesidir. Gölün suları bir kuraklık sırasında çekildiğinde tekne kalıntıları ilk olarak ortaya çıktı. Kalıntılar Kibbutz Ginosar balıkçıları Moshe ve Yuval Lufan kardeşler tarafından bulundu. Keşif raporu üzerine yetkililer araştırmak için bir arkeolog ekip gönderdi, Kibbutz Ginosar, İsrail Eski Eserler Kurumu ve çok sayıda gönüllü üyeler tarafından üstlenilen bir arkeolojik kazı izledi. Teknenin altın dolu olduğuna bir söylenti yüzünden, kazıyı gece ve gündüz korunan gerekti. Su tekrar yükselmeden önce yeterince hızlı, zarar vermeden çamurdan ayıklamak için tekne kazısı, 12 gün ve gece süren zor bir süreçti. Daha sonra tekne Kibbutz Ginosar’da Yigal Allon Müzesi'nde sergilenmeden 7 yıl boyunca bir kimyasal banyoya batırıldı.

ikeharel, danos, COSTANTINO, arnie, ChrisJ, fritzi007, nikkitta has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1475
Points: 28
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4476 W: 177 N: 9443] (35157)
View More Pictures
explore TREKEARTH