Photos

Photographer's Note


My Intro to Israel, Day 3, Scene 8

Across the street from the theatre in Scythopolis lie the remains of the biggest Roman bath in Israel. This structure demonstrates that exercise craze is from all times: the complex had a huge colonnaded temple-like gym with swimming pools and heated halls to extract sweat from the body on three sides. The northern rooms were unheated and used for socializing. The complex is accessed through a monumental entrance from the street. The metal stairs in yesterday’s upload, The Main Drag of Scythopolis lead to this entrance.

The bath was not on our itinerary, but I took a sneak-detour on our way out of the park. This is one of the photographs that I snapped literally running through the building. (The joys of organized tours!)


Bir Roma Hamamı
İsrail’e Önsözüm, Gün 3, Sahne 8

Scythopolis tiyatrosu karşısında İsrail’in en büyük Roma hamamı kalıntıları yatar. Bu yapı egzersiz çılgınlığının her zaman geçerli olduğunu göstermektedir: külliyede yüzme havuzları ve üç taraftan vücuttan ter çıkarmak için ısıtmalı salonları ile büyük sütunlu tapınak gibi bir spor salonu vardı. Kuzey odalar ısıtılmamıştı ve sohbet etmek için kullanılırdı. Külliyeye sokaktan bir anıtsal giriş erişilir. Dünkü yüklemem, Scythopolis’in Ana Caddesi’ndeki metal merdiven, bu girişe gidiyor.

Hamam bizim güzergah üzerinde değildi, ama parktan çıkarken çabucak bir sapma yaptım. Bu bina içinden tam anlamıyla koşarkençektiğim fotoğraflardan biridir. (Organize turların keyifleri!)

jcpix, pajaran, holmertz, ikeharel, ChrisJ has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1090
Points: 22
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4467 W: 176 N: 9424] (35081)
View More Pictures
explore TREKEARTH