Photos

Photographer's Note


My Intro to Israel, Day 6, Scene 7

Archaeological excavations of Caesarea Maritima in the 1950s and 1960s uncovered remains from many periods, in particular, a complex of Crusader fortifications and a Roman theatre. Other buildings include a temple dedicated to Caesar; a hippodrome rebuilt in the 2nd century as a more conventional theater; the Tiberieum (a building in honour of Tiberius Caesar Augustus), which has a limestone block with a dedicatory inscription. This is the only archaeological find with an inscription mentioning the name "Pontius Pilatus". The harbour area was protected by a boundary wall and a 200 ft (60 m) wide moat to the south and west. The harbor was the largest on the eastern Mediterranean coast. Caesarea has recently become the site of what is touted as the world's first underwater museum, where 36 points of interest on four marked underwater trails through the ancient harbor can be explored by divers equipped with waterproof maps.

This was taken from a mockup of a chariot close to the hippodrome. A radio program whose CDs our children like to listen to in the car called Adventures in Odyssey features an Imagination Station where people can experience the past. I thought this mockup of a chariot is a nice candidate for an imagination station where the viewer of the photo can imagine him/herself speeding toward those unsuspecting tourists.


Hayal İstasyonu
İsrail’e Önsözüm, Gün 6, Sahne 7

1950'lerde ve 1960'larda Kayserya Maritima arkeolojik kazıları, birçok dönemlerden kalma, özellikle bir Haçlı surları kompleksi ve bir Roma tiyatrosu kalıntılarını ortaya çıkardı. Diğer binalar arasında Sezar'a adanmış bir tapınak; daha geleneksel bir tiyatro olarak 2. yüzyılda yeniden inşa edilen hipodrom; ithaf yazıtlı bir kalker bloğu bulunan Tiberieum (Tiberius Caesar Augustus onuruna bir bina) vardır. Bu, "Pontius Pilatus" isiminin belirtildiği bir yazıtı içeren tek arkeolojik bulgudur. Liman alanı, güney ve batısından bir sınır duvarı ve 200 ayak (60 m) genişliğinde bir hendek ile korunmuştur. Liman doğu Akdeniz kıyısındakilerin en büyüğüydü. Kayserya yakın zamanlarda, su geçirmez haritalar ile donatılmış dalgıçlar tarafından antik liman içinden dört işaretli sualtı yolu üzerinde keşfedilmeyi bekleyen 36 ilgi noktası ile dünyanın ilk sualtı müzesi olarak lanse edilaecek hale gelmiştir.

Bu hipodroma yakın bir savaş arabası reprodüksiyonundan alındı​​. CD'lerini bizim çocukların arabada dinlemeyi sevdikleri Odyssey’de Maceralar denilen bir radyo programında insanların geçmişi yaşayabilikleri Hayal İstasyonu bulunmaktadır. Ben bu bir savaş arabası reprodüksiyonunun fotoğrafının izleyicinin kendini o masum turistlere doğru hızla gitmesini hayal edebileceği bir hayal istasyonu için güzel bir aday olduğunu düşündüm.

jcpix, ikeharel, Kofman, saxo042, pajaran, abmdsudi, danos, ChrisJ, fritzi007 has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 2163
Points: 26
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4467 W: 176 N: 9424] (35081)
View More Pictures
explore TREKEARTH