Photos

Photographer's Note

Cheers!
My Intro to Israel, Day 6, Scene 5

Israel Nature and Parks Authority manages Caesarea National Park which includes the ruins of the ancient city Caesarea Maritima ("by the Sea"). It is located on the Israeli coastline, near the modern town of Caesarea, about halfway between the cities of Tel Aviv and Haifa. The ancient city and harbor were built by Herod the Great about 25–13 BCE. The city was populated through the late Roman and Byzantine era.

The national park has a developed promenade with restaurants and coffee shops. To me, this was a strange since I am used to seeing ancient ruins preserved as faithfully to the original as possible.


Şerefe!
İsrail’e Önsözüm, Gün 6, Sahne 5

İsrail Doğa ve Parklar Kurumu Kayserya Maritima (“Deniz Kıyısında“) antik kentinin kalıntılarını içeren Kayserya Milli Parkı’nı yönetir. Tel Aviv ve Hayfa kentleri arasında yaklaşık yarı yolda, Kayseriye modern ilçesi yakınlarında, İsrail sahil şeridi üzerinde yer almaktadır. Antik kent ve liman M.Ö. 25-13 civarında Büyük Hirodes tarafından inşa edildi. Şehirde Geç Roma ve Bizans döneminin sonuna kadar yerleşildi.

Milli parkın restoranlar ve kafeler ile gelişmiş bir mesire yeri vardır. Ben mümkün olduğu kadar orijinal olarak sadakatle korunmuş antik kalıntıları görmeye alışkın olduğumdan, bu bana garip geldi.

ikeharel, emka, Kofman, ourania, jcpix, pajaran has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1597
Points: 20
Discussions
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4483 W: 177 N: 9455] (35199)
View More Pictures
explore TREKEARTH