Photos

Photographer's Note

Dejavu through the future, or flashback in time...

Though the scientists are sometimes very close to the formulation of them, time-dimensions and their complex relations are still concepts and theories beyond the understanding of us, mortal-normal people. Some unexplained (they call it paranormal) events can be observed (or sensed) by some of us, but then they are investigated and filed as X-files, most of the time still remaining unexplained. I believe in the idea that mysteries of this universe are only physical events, remaining unsolved because of the lack of our recent science and understanding. One day, human mind will discover all those complex corelations of time&place, and nothing will remain mystery anymore... But till that time, we will keep on believing in some mysteries, as it is quite fun for our ignorant and feeble minds...

Taken in the "infinity corridor" of Camera Obscura in Edinburgh.

.......

Geleceğe doğru dejavu, veya geçmişe dönüş...

Doğaüstü olayların günümüz biliminin açıklamakta zorluk (daha doğrusu eksiklik) çektiği evrensel fizik olaylarından başka bir şey olmadığına inanmaktayım. Bir gün insanlığın yok olmadığı taktirde, zamanda atlama, boyut değiştirme, ışınlanma, görünmez olma, ölümsüzlük gibi pek çok sırrı kavrayacağını umuyorum. Ve hiç bir şey bilinmez olmayacak. Bu durumda olayın "mistik" boyutları ve kimine göre "eğlencesi" yok olsa da, bilim bizi her şeyi açıklamaya doğru itiyor, ve bence iyi de yapıyor.

Edinburgh Camera Obscura'nın "sonsuzluk tüneli"nde çekildi.

casperduppy, Budapestman, AyseGurel, bostankorkulugu has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 2243
Points: 18
Discussions
  • None
Additional Photos by Deniz Taskin (rigoletto) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 3085 W: 400 N: 6725] (34279)
View More Pictures
explore TREKEARTH