Photos

Photographer's Note

TTE.in en iyi usta fotoğrafçılarından Ali Fuat Varol,Ahmet Gedikli ve Uğur Özkan için;
Sevgil meslektaşlarım dünyanın hem en güzel hem sorumluluk yükü ağır olduğundan en stresli mesleğini yapanlar olarak ortak paydamız dolayısı ile sizlere her zaman kendimi daha yakın buldum ve gurur duydum.Bu sitedeki diğer hekim arkadaşlarım gibi üçünüzde fotoğraf konusunda teknik bakımdanda görsel güzellik bakımındanda mükemmelsiniz ,muhteşem fotoğraflarınızı izlemek benim için her zaman büyük keyif oldu.
Sizler için seçim yapmakta çok zorlandım Gezileri,farklı coğrafya ve kültürleri tanımayı seviyorsunuz(geçende bir TV programında turizmci bir beyle yapılan röportaj izledim en fazla gezen meslek grubu sorusunun cevabı doktorlar idi).Zürih sabah gezimde Limmat nehri kenarındaki yalıboyu binalarının yansımaları çok etkileyici idi ,köprünün trabzanına dayadığım amatör makinamla çektiğim bu güzelliği sizler için gönderiyorum.
WS"ta ,ayrıca iki kare daha var. Sağlıklı uzun yıllar sürdürmenizi dilediğim hekimlik mesleğinizde üstün başarılar,fotoğraf yarışmalarında büyük ödüller ve özel aile yaşamlarınızda mutluluklar sizinle olsun. Sevgilerimle hoşçakalın
----------------------------------------------

Zürich is situated where the river Limmat issues from the north-western end of Lake Zürich (Zürichsee), about 30 km north of the Alps. Zürich is surrounded by wooded hills including (from the north) the Gubrist, the Hönggerberg, the Käferberg, the Zürichberg, the Adlisberg and the Oettlisberg on the eastern shore; and the Uetliberg (part of the Albis range) on the western shore. The river Sihl meets with the Limmat at the end of Platzspitz, which borders the Swiss National Museum (Landesmuseum). The geographic (and historic) center of the city is the Lindenhof, a small natural hill on the west bank of the Limmat, about 700 meters north of where the river issues from Lake Zürich. Today the incorporated city stretches somewhat beyond the natural hydrographic confines of the hills and includes some neighborhoods to the northeast in the Glattal (valley of the river Glatt).

Photo Information
  • Copyright: Setenay Suzer (setenay) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 917 W: 28 N: 1271] (7706)
  • Genre: Places
  • Medium: Color
  • Date Taken: 2008-09-28
  • Categories: Nature
  • Exposure: f/2.8, 1/6 seconds
  • More Photo Info: view
  • Photo Version: Original Version, Workshop
  • Date Submitted: 2008-11-06 7:56
Viewed: 3517
Points: 22
Discussions
Additional Photos by Setenay Suzer (setenay) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 917 W: 28 N: 1271] (7706)
View More Pictures
explore TREKEARTH