Photos

Photographer's Note

Rawing Boats on Lake Bled, Slovenia.

Lake Bled is a glacial lake in the Julian Alps in northwestern Slovenia, where it adjoins the town of Bled. The area is a popular tourist destination.
The lake is situated in a picturesque environment, surrounded by mountains and forests. A medieval castle stands above the lake on the north shore (which can be seen in the background of the photo).
The lake surrounds Bled Island, the only natural island in Slovenia.
The island has several buildings, the main one being the Pilgrimage Church of the Assumption of Mary, built in the 15th century, where weddings are held regularly.
The lake is also well known among rowers because it has very good conditions for the sport.

----

Slovenya Bled gölünde tekneler.

Bled, buz devrine ait Bled Gölü ile ünlüdür.Bu onu büyük bir turist cazibe yeri yapar. Ilıman iklimi nedeniyle Bled,dünyanın her bir köşesinden misafirler tarafından ziyaret edilir.
Bugün Slovenyanın en önemli kongre ve dinlenme merkezidir. Geniş yelpazeli spor aktiviteleri sunar(Golf,balıkçılık,at biniciliği) ve dağ tırmanışının başlama noktasıdır.

Gölün ortasındaki küçük bir ada bir kiliseye ev sahipliği yapar; ziyaretçiler sıklıkla iyi şans dilemek için kilisenin zilini çalarlar.

Adada tarih öncesi zamana ait insan izleri bulunmuştur. Kilisenin inşa edilmesinden önce,Ziva yı (Slav mitolojisinde bereket ve aşk tanrıçası)kutsayan bir tapınak vardı. Adaya , Pletna olarak adlandırılan geleneksel bir kürekli bir bot ile gidilir (Fotoğrafta görülen tekneler).

agulberk has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 2594
Points: 6
Discussions
Additional Photos by engin ozturk (Zengi001) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 279 W: 54 N: 222] (2883)
View More Pictures
explore TREKEARTH