Photos

Photographer's Note

This is my eigth entry (out of alltogether 10) from my visit to Romania in 2004.
Here a scene from the inauguration of the Monastery of Hagia Skepi of the Virgin at the village Dorna Arini of the Vatra Dornei region in norhern Romania. The all wooden monastery, church and the belltower (which is the highest one in the region) was been consacrated at that day (20 th October 2004) . Arriving there the most fascinating view for me was to notice thousands of spectators waiting for the guests soon to arrive. Like here at that shot also in the small balconies and windows of the monastery.

Bu kare 2004 te Romanyaya yaptığım seyahatte çektiğim ve bu siteye göndereceğim 10 kareden sekizincisi.
Bu karede, kuzey Romanyadaki Vatra Dornei bölgesinde yer alan, Hagia Skepi Manastır ve kilisesinin açılış merasiminden bir görüntü yer alıyor. Bu bölgedeki bütün manastır ve kiliseler ağaçtan yapılıyor. Çan kuleleri de ağaçtan yapılıyor. Bu kilisenin ahşap çan kulesi bölgenin en yüksek olanı. Oraya varıldığında beni en çok etkileyen görüntü, binlerce ziyaretçinin, merasimi, izlemek için ne zor koşullarda beklediklerini görmek oldu.
Burada da görüldüğü gibi, ahşap manastırın balkonları ve pencereleri insanlarla doluydu.

Buin, Cretense, isabela_sor, evanrizo, CRATEOS, ifanik, kdialyna, salvator has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 2065
Points: 32
Discussions
  • None
Additional Photos by Mesut Ilgim (mesutilgim) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6136 W: 495 N: 17665] (98560)
View More Pictures
explore TREKEARTH