Photos

Photographer's Note

From today onwards I'll send some pictures to TE, which I made during my 10 days visit to Romania in 2004 as a member of a turkish delegation.
We have here at TE many friends from Romania; all my shots from Romania are dedicated to them; with thanks for their kindness, friendship and gracefullness.

This first shot was been made in the Patriarchal Cathedral close to the seat of the orthodox Patriarch or Romania.
İt was early morning hours, the cathedral was almost empty. Only this old woman was sitting on one of those old oak benches and reading her bible. Only light source was the dimmed light coming from one of the windows above.


Bugünden itibaren TE’ye 2004 yılında bir Türk delegasyonunun üyesi olarak Romanyaya yaptığım seyahatte çektiğim bazı resimleri göndereceğim.
TE de Romanyadan pek çok dostumuz var ; Romanyadan çektiğiim bu resimleri onlara ithaf ediyorum; incelikleri, dostlukları ve nezaketleri için teşekkürlerimle.

Bu ilk kare, Romanya ortodox patrikhanesinin hemen karşısındaki patrikhane katedralinde çekildi. Sabahın erken saatleriydi , katedralde kimseler yoktu. Bu yaşlı romen kadın, eski meşe koltuklardan birinde oturmuş, incilini okuyordu. Tek ışık kaynağı, tepedeki pencerelerden birinden gelen çok zayıf bir ışıktı.

Photo Information
Viewed: 2845
Points: 74
Discussions
Additional Photos by Mesut Ilgim (mesutilgim) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6174 W: 495 N: 17867] (99436)
View More Pictures
explore TREKEARTH